Gliński: czas, by mówić o reparacjach, dopiero się zaczął

fot. youtube

Czas, by mówić o reparacjach dopiero się zaczął, nadrabiamy zaległości historyczne. Pytanie do tych, którzy rządzili w Polsce po 1989 roku, dlaczego tych spraw nie załatwiali wcześniej – powiedział w Studiu PAP szef MKiDN Piotr Gliński, pytany czy minął już czas, by mówić o reperacjach wojennych od Niemiec.

Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego ten czas „dopiero się zaczął”. „My nadrabiamy zaległości historyczne. To raczej jest pytanie do tych, którzy rządzili w Polsce po 89′ roku, dlaczego oni tych sprawach nie załatwiali wcześniej” – powiedział we wtorek.

Zdaniem Glińskiego, „ta buta niemiecka podnosi się i dzisiaj”. „Odpowiedź rządu niemieckiego, na naszą notę dyplomatyczną dotycząca odszkodowań, to jest czysta arogancja” – ocenił minister.

Jak mówił Gliński, „dopóki Polska była grzeczniutka i godziła się na realizację interesów niemieckich za Donalda Tuska, to te relacje były bardzo piękne”. „Stocznie rozbudowywały się w Rostocku, a nie w Szczecinie. Lotnisko w Berlinie, a nie w Polsce. (…) Tylko, że to było kosztem suwerenności Polski” – ocenił.

1 września ub. r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ubiegłego roku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. (PAP)

autor: Jarema Jamrożek

Cała rozmowa dostępna jest pod adresami: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1603548,prof-glinski-polacy-powinni-byc-dumni-z-powstania-warszawskiego.html oraz https://wideo.pap.pl/ (PAP)

jam/ sdd/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj