Media: św. Janowi Pawłowi II poprzez ŚDM udało się połączyć Wschód z Zachodem


Pochodzącemu z Polski św. Janowi Pawłowi II udało się połączyć za sprawą Światowych Dni Młodzieży Wschód z Zachodem, a także odmłodzić Kościół katolicki – pisze we wtorek, w dniu rozpoczęcia ŚDM w Lizbonie, portugalski dziennik „Diario de Noticias”.

Gazeta zauważa, że zapoczątkowana w 1985 r. przez Jana Pawła II impreza przetrwała próbę czasu i pozwoliła dzięki spotkaniom młodzieży z całego świata pokonywać dzielące młodych uprzedzenia.

 

W ocenie „Diario de Noticias” polski papież wcześnie dostrzegł potrzebę odmłodzenia Kościoła poprzez duże, organizowane cyklicznie, co kilka lat w jednym z miast świata, spotkania młodych katolików.

 

„Jan Paweł II przez swoją relację z młodzieżą wpływał na losy państw, szczególnie Europy Środkowej i Wschodniej” – oceniła lizbońska gazeta, przypominając, że pierwszym dużym wydarzeniem w ramach ŚDM było spotkanie młodych w 1991 r. w Częstochowie.

 

Portugalski dziennik zauważa, że był to niejako znak zakończenia podziału pomiędzy zwaśnionymi światami „kapitalistycznego” Zachodu i „komunistycznego” Wschodu.

 

„Diario de Noticias” zaznacza, że idea ŚDM służy od blisko 40 lat do odmładzania Kościoła oraz zachęcania młodych do przemieniania świata zgodnie z katolicką nauką społeczną poprzez podejmowanie odpowiedzialnych zadań w społeczeństwie.

 

„Od początku ŚDM Jan Paweł II wzywał młodych do podejmowania ważnych zadań w miejscu swego zamieszkania i angażowania się w sprawy publiczne, nie dla własnej korzyści, ale dla dobra wspólnego: w państwie, gminie, parafii, w lokalnej społeczności” – pisze „Diario de Noticias”.

 

Dziennik podkreśla, że Jan Paweł II podczas organizacji Światowych Dni Młodzieży wzorował się na doświadczeniach założonej przez brata Rogera z Taize, we Francji, ekumenicznej wspólnoty. Sam, jak przypomina gazeta, jeszcze jako biskup krakowski odwiedzał tę burgundzką wioskę, a w 1986 r. jako papież przybył tam na spotkanie z miejscowymi zakonnikami oraz tłumami młodzieży.

 

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj