Ukraina/ Ustalenia Mobile Justice Team: Rosjanie szeroko stosowali tortury w więzieniach w obwodzie chersońskim

Rosja Wojsko
Fox: Pixabay

Blisko połowa Ukraińców, którzy byli przetrzymywani w rosyjskich więzieniach w obwodzie chersońskim, była poddawana torturom, w tym seksualnym – podaje CNN, powołując się na ustalenia międzynarodowej grupy ekspertów, wspierającej ukraińskie śledztwo.

Eksperci przeanalizowali 320 historii osób więzionych przez Rosjan w 35 „więzieniach” w obwodzie chersońskim.

„Spośród tych osób co najmniej 43 proc. wprost mówiło o torturach w miejscach przetrzymywania, wskazując przemoc seksualną jako częstą praktykę, stosowaną przez rosyjskich strażników zarówno wobec mężczyzn, jak i kobiet” – przekazuje CNN, przywołując dane z raportu.

Jak podaje agencja Reutera, najbardziej narażeni na tortury byli wojskowi, ale także funkcjonariusze porządku publicznego, wolontariusze, aktywiści, przedstawiciele władz lokalnych, personel służby zdrowia i nauczyciele.

Raport powstał na podstawie pracy Mobile Justice Team, ekspertów organizacji Global Rights Compliance. Grupa działała w ramach powołanej przez USA, UE i Wielką Brytanię struktury doradczej ds. badania zbrodni popełnionych na Ukrainie (Atrocity Crimes Advisory Group, ACA). Zadaniem ACA jest udzielanie wsparcia ukraińskiemu Biuru Prokuratora Generalnego w badaniu rosyjskich zbrodni.

Co najmniej 36 ofiar, z którymi rozmawiali prokuratorzy, mówiło o stosowaniu rażenia prądem, w tym genitaliów, a także o groźbach obcięcia genitaliów. Jedna z ofiar była świadkiem gwałtu na innej osobie – pisze Reuters, powołując się na komunikat ekspertów. Jako najczęściej stosowane tortury wymieniono również duszenie, podtapianie (waterboarding), ciężkie pobicia i groźby gwałtu.

Obwód chersoński był pod rosyjską okupacją od marca 2022 r. do listopada, gdy część regionu, w tym jego stolica, została wyzwolona przez armię ukraińską. Pod kontrolą wojsk rosyjskich wciąż znajduje się lewobrzeżna część regionu. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj