Od piątku 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju


Kilkanaście koncertów oraz recitali fortepianowych znalazło się w programie 78. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, który w piątek rozpocznie się w Dusznikach-Zdroju. To jeden z najstarszych na świecie festiwali pianistycznych.

Festiwal rozpocznie się koncertem szwajcarskiego pianisty Francesco Piemontesi, który zdobył m.in. III nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Królowej Elżbiety – Bruksela 2007. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że Piemontesi to „pianista o wyjątkowej, wyrafinowanej ekspresji, która łączy się z doskonałymi umiejętnościami technicznymi”. Artysta jest znany z interpretacji Mozarta i wczesnoromantycznego repertuaru.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, w programie imprezy, podobnie jak w latach ubiegłych, znalazły się recitale laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych, a także młodych artystów odnoszących już pierwsze sukcesy.

Podczas wieczornych koncertów melomani wysłuchają utworów w wykonaniu m.in. włoskiego pianisty Federica Colli’ego czy urodzonego w Rosji Litwina Lukasa Geniusasa. Przed dusznicką publicznością zaprezentują się również Rosjanki – Yulianna Avdeeva i Anna Geniushene, a także japońska skrzypaczka Hina Maeda oraz pochodząca z USA pianistka Kate Liu, której koncert zakończy festiwal.

Dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Piotr Paleczny, szczególną uwagę w tegorocznym programie zwraca na recital wiolonczelowy urodzonej w Paryżu Camilli Thomas, której towarzyszyć będzie francuski pianista Julien Brocal. „W Dworku Chopina usłyszymy wiolonczelę niezwykłą – instrument Antonia Stradivariego, którego dźwięku słuchał Chopin na krótko przed śmiercią, kiedy fragmenty Sonaty g-moll op. 65 grał dla umierającego Fryderyka jego przyjaciel, wiolonczelista Auguste Franchomme — ówczesny właściciel tego instrumentu. Kompozycje Franchomme’a znajdą się również w programie koncertu i wydaje mi się, że ten szczególny wieczór będzie jednym z najbardziej wzruszających festiwalowych wydarzeń” – napisał prof. Paleczny.

Prof. Paleczny zwrócił też uwagę na recitale w wykonaniu młodych artystów, laureatów ostatnich międzynarodowych konkursów pianistycznych. „Naszymi gośćmi będą nadzwyczaj utalentowani pianiści: Mateusz Krzyżowski, Kevin Chen, Giorgi Gigashvili, Hyuk Lee, Piotr Pawlak, Illia Ovcharenko, Yukine Kuroki oraz Jakub Kuszlik” – wyliczał dyrektor.

W tym rok odbywający się w ramach dusznickiego festiwalu Kurs Mistrzowski poprowadzą prof. Lidia Grychtołówna oraz mieszkający w Berlinie pianista i pedagog Eldar Nebolsin. W kursie będą uczestniczyć finaliści ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się w znajdującym się w parku zdrojowym Dworku Chopina, gdzie w 1826 r. z dobroczynnymi koncertami wystąpił 16-letni Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego występu w 1946 r. polscy muzycy zainicjowali festiwal jego muzyki. Dusznickie spotkania przerodziły się w międzynarodowy festiwal pianistyczny.

78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski zakończy się 12 sierpnia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj