USA/ Zatrzymano marynarzy podejrzanych o przekazywanie wrażliwych informacji Chinom


Amerykańskie władze zatrzymały dwóch marynarzy podejrzanych o dostarczanie wrażliwych informacji przedstawicielom ChRL – podała w czwartek agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji.

22-letni marynarz z okrętu stojącego w porcie w San Diego, w Kalifornii, został zatrzymany w środę w związku z zarzutami o szpiegostwo i spisek mający na celu przekazywanie chińskim urzędnikom informacji dotyczących obronności USA – poinformował Reuters.

Drugi marynarz został zatrzymany w bazie marynarki wojennej w hrabstwie Ventura, na północ od Los Angeles; postawiono mu zarzuty dotyczące spisku oraz przyjęcia łapówki od przedstawiciela Chin.

Ministerstwo sprawiedliwości USA na razie nie odpowiedziało na prośby o skomentowanie tych informacji – podaje Reuters.

Stosunki chińsko-amerykańskie są ostatnio bardzo napięte. Na początku 2023 roku nad USA został zestrzelony chiński balon szpiegowski, który korzystał z amerykańskiej technologii, pozwalającej mu zbierać wrażliwe dane.

W kwietniu amerykańskie władze zatrzymały szpiega, który został oskarżony o dostarczanie Chinom informacji o chińskich dysydentach mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej aresztowano dwóch obywateli ChRL prowadzących tajną placówkę chińskiej policji w Nowym Jorku, za pośrednictwem której oni również szpiegowali chińskich dysydentów.

W maju służby wywiadowcze ostrzegły, że finansowani przez Chiny hakerzy szpiegują wiele amerykańskich instytucji zajmujących się infrastrukturą krytyczną, od telekomunikacji po transport, a także terytorium strategicznie położonej na Pacyfiku wyspy Guam. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj