Wrocław: Miasto sprzeciwia się wyburzeniu budynku ZETO


Inwestor złożył do wrocławskiego ratusza wniosek o wyburzenie wybudowanego w 1969 r. budynek ZETO przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Miasto się temu sprzeciwia; w ubiegłym roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Biurowiec Zakładów Elektronicznej Techniki Obliczeniowej przy ul. Ofiar Oświęcimskich powstał w 1969 r. i jest przykładem architektury modernistycznej. W budynku miały swoje siedziby ZETO i ELWRO; tam też były tworzone pierwsze polskie komputery.

W czwartek prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że inwestor złożył kilka dni temu wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku ZETO. „Dokumenty są analizowane przez Wydział Architektury i Zabytków, ale moją intencją jest niewydawanie takiego pozwolenia” – napisał Sutryk w oświadczeniu wysłanym do mediów.

Prezydent przypomniał, że już przed dekadą budynek ZETO został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. W ubiegły roku obiekt został też wpisany przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków, co podtrzymał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Procedura nie jest jednak zakończona – inwestor zaskarżył wpis do rejestru zabytków do sądu administracyjnego, a następnie wystąpił o pozwolenie na rozbiórkę. Stąd w najbliższych dniach nakażemy inwestorowi uzupełnienie dokumentacji o odpowiednie zgody DWKZ” – podkreślił Sutryk.

Prezydent Wrocławia wskazał też, że przyjęty blisko 20 lat temu Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego chronił ZETO „obszarowo”. „Postanowiłem przygotować uchwałę, która rozpocznie zmianę tego planu tak, aby wzmocnić te zapisy” – napisał Sutryk.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj