Dariusz Dziekanowski: dotychczas w Mistrzostwach Świata Dzieci z Domów Dziecka wzięły udział dzieci z 45 krajów


W dotychczas rozegranych edycjach Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej wzięły udział dzieci z 45 krajów. Ideą wydarzenia jest pokazanie dzieciom, że pomimo trudniejszych chwil w życiu, są też te lepsze dni – powiedział PAP ambasador Mistrzostw, były reprezentant Polski w piłce nożnej, Dariusz Dziekanowski.

w dniach 12-13 sierpnia 2023 r. na Stadionie Miejskim Legii w Warszawie zostanie rozegrana 8 edycja Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej.

„Ideą wydarzenia jest pomoc i pokazanie dzieciom, że ich los może się zmienić. Czasami w życiu mamy trudniejsze chwile, ale trzeba zawsze wierzyć, że te lepsze chwile przyjdą. Jeśli będziemy się starać, pracować i angażować to przyjdą lepsze dni” – powiedział PAP Dariusz Dziekanowski.

W dotychczas rozegranych edycjach Mistrzostw wzięło udział ponad 6 tysięcy dzieci z 45 krajów.

Myślę, że dzieci, które biorą udział w naszych Mistrzostwach nie marzyły nawet, że grając w piłkę na podwórku kiedyś ktoś ich zaprosi na Mistrzostwa Świata – mówił. „Nie marzyły, że będą grali na tak pięknym stadionie albo, że przyjadą do Warszawy. Przyjeżdżają do nas dzieci m.in. z Senegalu, Madagaskaru, Japonii, z tak odległych miejsc, że nie wiedziały chyba nawet, gdzie jest Polska i jak daleka jest to podróż” – dodał.

Ambasador Mistrzostw przekazał, że polska reprezentacja bardzo dużo pracowała i jest w dobrej formie. „Myślę, że najważniejsze, żeby potraktowali te Mistrzostwa, jako przyjemność i żeby myśleli tylko o swoich dobrych stronach, zaletach i walorach, które pozwolą im rywalizować z innymi kolegami” – dodał.

Stwierdził, że największą nagrodą dla dzieci biorących udział w turnieju jest fakt, że w tak młodym wieku mogą rozgrywać „swoje” Mistrzostwa, co daje im „fajny start” do tego, aby marzyć o dalszych sukcesach.

„W dorosłej piłce trzeba mieć 18-20 lat, żeby pojechać na Mistrzostwa. A te dzieci mają już swoje Mistrzostwa” – podsumował Dziekanowski.

„Nie przespaliśmy czasu od ostatnich Mistrzostw Świata. Proces selekcji trwał non stop” – przekazał w piątek na konferencji prasowej wychowanek domu dziecka w Kołaczkowie, trener polskiej kadry narodowej dzieci z domów dziecka, Krzysztof Kot.

„Regularnie spotykaliśmy się na treningach, zgrupowaniach i obozach. Efekty wykonanej pracy weryfikowaliśmy, występując na zagranicznych i lokalnych turniejach” – dodał.

W sumie dotychczasowy dorobek biało-czerwonych w Mistrzostwach Świata Dzieci z Domów Dziecka to złoto, dwa srebra i trzy brązy. Udział w ostatnim turnieju, w 2019 roku, Polacy zakończyli w fazie ćwierćfinału.

Organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”.

Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial” działa na rzecz pomocy dzieciom z domów dziecka od ponad 13 lat. Stowarzyszenie zorganizowało dotąd m.in. 14 edycji Mistrzostw Polski, a także Mistrzostwa Europy i zeszłoroczne Mistrzostwa Ukrainy Dzieci z Domów Dziecka. Jest także współorganizatorem 4 edycji Mistrzostw Niemiec i 2 edycji Mistrzostw Tajlandii Dzieci z Domów Dziecka. W ostatnich latach wspierało także organizację Mistrzostw Portugalii, Chorwacji i Słowenii. Na 2024 rok planowane są Mistrzostwa Dzieci z Domów Dziecka w Bośni i Hercegowinie oraz w Czechach.

„Wszystko to powinno sprawić, że piłkarski poziom międzynarodowych turniejów będzie jeszcze wyższy, niż do tej pory” – podaje Stowarzyszenie.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj