Indie/ Sąd zawiesił wyrok, lider opozycji może wrócić do parlamentu


Rahul Gandhi, lider indyjskiej opozycyjnej Partii Kongresowej, może wrócić do pracy w parlamencie. Sąd Najwyższy zawiesił w piątek wyrok skazujący, który zapadł w marcu w procesie o zniesławienie, wytoczonym temu politykowi przez premiera Indii Narendrę Modiego.

Wyrok stał się więc nieprawomocny do czasu, kiedy sąd rozważy apelację i wyda ostateczną decyzję – wyjaśnia agencja AP.

Gandhi może powrócić do parlamentu już w poniedziałek, w przeddzień debaty na temat wotum nieufności dla rządu Modiego. Rząd, który ma większość w izbie niższej parlamentu, zapewne przetrwa głosowanie – twierdzi portal dziennika „Hindustan Times”. Jednak opozycja ma zamiar wykorzystać debatę, by wywrzeć nacisk na władze w związku z ciągnącymi się od wiosny falami przemocy na tle etnicznym w stanie Manipur.

Lider Partii Kongresowej mógł zostać usunięty z parlamentu, ponieważ został skazany na dwa lata więzienia za zniesławienie urzędującego premiera; podczas wiecu opozycji Gandhi snuł rozważania dlaczego „tak wielu złodziei ma na nazwisko +Modi+”.

Sąd Najwyższy zawiesił wyrok, ponieważ z uzasadnienia nie wynika, dlaczego Gandhi został skazany na najwyższą dopuszczalną karę; gdyby skazano go nie na dwa lata, ale na rok i 364 dni, nie zostałby pozbawiony możliwości sprawowania mandatu.

Rahul Gandhi jest wnukiem byłej premier Indii Indiry Gandhi i prawnukiem Jawaharlala Nehru, pierwszego premiera Indii. Jego Partia Kongresowa, niegdyś dominująca w indyjskiej polityce, zajmuje obecnie zaledwie 10 proc. miejsc w parlamencie. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj