Premier: w naszych czasach liczba inwestycji drogowych jest 6 do 10 razy większa niż za czasów naszych poprzedników

Elżbieta Rafalska, Mateusz Morawiecki, Anna Zalewska

W naszych czasach liczba inwestycji drogowych jest 6 do 10 razy większa, w zależności od lat, niż za czasów naszych poprzedników – powiedział w piątek w Kwidzynie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że co najmniej 25 mld zł z kolejnej edycji Programu Inwestycji Strategicznych ma trafić do polskich firm.

„W naszych czasach liczba inwestycji drogowych – dróg gminnych i powiatowych, wojewódzkich i wszystkich innych również, ale zwłaszcza tych, które są potrzebne lokalnie dla mieszkańców, dojazd do szkoły, sklepu, szpitala czy znajomych – jest 6 do 10 razy większa, w zależności od lat, niż za czasów naszych poprzedników” – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w Kwidzynie premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że „wielki skok inwestycyjny za rządów Prawa i Sprawiedliwości” oznacza, iż lokalne firmy mogą się rozwijać.

„Gdzie te pieniądze zostają? One zostają w lokalnych firmach, które funkcjonują tutaj, w Kwidzynie, czy Sztumie — powiat obok – Malborku, Dzierzgoniu czy wielu innych miejscowościach rozsianych tutaj wokół” — powiedział premier podczas wizyty w Kwidzyńskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowo-Budowlanych „Strzelbud”.

Morawiecki przypomniał, że w „czasach Tuska zagraniczne koncerny kasowały gigantyczne pieniądze” z polskiego oraz unijnego budżetu, oraz że często podnajmowały lokalne firmy jako podwykonawców.

„My to zmieniliśmy. Zagraniczne firmy, proszę bardzo, mogą pracować tutaj w Polsce, ale dla mnie oczkiem w głowie są polscy przedsiębiorcy. Ci, którzy byli na szarym końcu w czasach Tuska” – dodał Morawiecki.

Podkreślił, że w Hiszpanii czy Portugalii władze wspierały rodzime firmy, a w Polsce „w czasach Tuska polskie firmy bankrutowały”. „Polskie firmy budowlane musiały błagać państwo polskie o pieniądze, o przetrwanie” – mówił szef rządu.

„Popatrzmy, jak my się zachowaliśmy w wielkim kryzysie. (…) Setki tysięcy polskich przedsiębiorców skorzystały z pieniędzy na tarczę antykryzysową. Był wielki kryzys, ratowaliśmy polskich – małych, średnich, drobnych, najmniejszych i tych większych przedsiębiorców, bo promocja – to jest dobra – być może w supermarkecie. Tydzień francuski, tydzień hiszpański, tydzień niemiecki, ale my nie chcemy takiej promocji jak za Tuska, że jeden tydzień firmy budowlane idą do Hiszpanów, drugi tydzień — firmy energetyczne idą do Francuzów, trzeci tydzień, tydzień niemiecki – banki idą do Niemców. Tak wyglądała — w dużym stopniu — wyprzedaż polskiego majątku w czasach III RP, w czasach Tuska w szczególności” – ocenił Morawiecki.

Powiedział, że Polska oczywiście chce współpracować i współpracuje z zagranicznymi partnerami, ale nie może być prób wasalizowania mniejszych podmiotów. „Rząd Polski musi służyć polskim przedsiębiorstwom” – zaznaczył.

Mateusz Morawiecki zapewnił jednocześnie, że rząd PiS będzie kontynuował wielkie inwestycje w Polskę lokalną.

„Zrobię wszystko, żeby pieniądze z kolejnej edycji Polskich Inwestycji Strategicznych, co najmniej 25 mld zł w skali kraju, (…) żeby one trafiały do polskich firm” – powiedział szef rządu.

Premier zaapelował, by Polacy kupowali polskie produkty, żeby samorządowcy starali się wspierać polskich przedsiębiorców, m.in zamawiając u nich usługi.

„Tak działa koło zamachowe. Jedna zębatka zahacza o drugą, trzecią. Tworzy się nowe miejsca pracy, ludzie mogą więcej zarabiać, przyciąga się nowych pracowników, Polacy wracają z emigracji. Tak jak tutaj do Kwidzyna również” – dodał Morawiecki.

Podsumowując swoje wystąpienie dodał, że w czasach „farbowanych lisów, którzy dzisiaj przypomnieli sobie o biało-czerwonych flagach, polskie firmy, małe, średnie polskie firmy budowlane, padały jak muchy na budowach, bo były podwykonawcami wielkich zagranicznych koncernów”.

„My zmieniliśmy prawo, zrobiliśmy dopłaty, wypłaty dla polskich firm, a dla samorządów potężne środki na inwestycje, jakich nigdy w historii Polski nie było. Albo chcemy to kontynuować, z dbałością o polskiego lokalnego przedsiębiorcę, tego budowlanego i tego, który jest w handlu, usługach, każdej innej branży, albo damy się omamić tym, którzy już raz mieli szansę, schrzanili wszystko, a ich lider potem uciekł do Brukseli, aby zarabiać duże pieniądze. Nie dajmy się tym wszystkim farbowanym lisom” – powiedział Morawiecki.

Kolejny nabór w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych będzie skierowany do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Nabór wniosków potrwa do 16 sierpnia br.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych pozwala na realizację inwestycji w całej Polsce dzięki bezzwrotnemu dofinansowaniu. Od początku programu przeznaczonych zostało łącznie 63,4 mld zł, m.in. na remonty szkół i żłobków, obiekty sportowe, odnowione parki, nowe drogi czy sieci wodno-kanalizacyjne.

Kwidzyńskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Budowlanych „Strzelbud” zostało założone w 2003r w Kwidzynie. Wykonuje głównie roboty budowlano-remontowe polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Spółka zajmuje się też całorocznym utrzymaniem dróg. Firma działa głównie na północy Polski.(PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Łukasz Pawłowski, Marek Siudaj

twi/ pif/ ms/ mick/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj