Rosja: ruszył masowy werbunek na front kobiet z kolonii karnych


W Rosji ruszył masowy werbunek na front kobiet z kolonii karnych – poinformowała założycielka niezależnej organizacji pozarządowej Ruś Siedząca Olga Romanowa, cytowana w czwartek przez serwis Możem Objasnit.

Kobiety wyrażają bardzo dużą chęć pójścia na wojnę – oceniła Romanowa. Według niej do niedawna aktywnie werbowano na front kobiety z okupowanych ukraińskich terytoriów. Około 50 kobiet zwerbowano w kolonii karnej w mieście Śnieżne w okupowanej przez Rosję części Donbasu, kolejnych 100 więźniarek zabrano z kolonii na południu Rosji.

Serwis Sota we wtorek podał, że ok. 30 więźniarek w kolonii w obwodzie lipieckim w europejskiej części Rosji zawarło kontrakt z rosyjskim resortem obrony. „W Lipiecku był właśnie masowy werbunek” – podkreśliła Romanowa.

Zaznaczyła, że wkrótce będą pojawiać się informacje o pójściu na wojnę kobiet z innych kolonii. Według niej więźniarki są bardzo podatne na propagandę i chcą iść walczyć nawet w większej mierze niż mężczyźni.

Romanowa, która stoi na czele organizacji broniącej praw więźniów, przekazała, że kobiety walczą w jednostkach szturmowych. Wiele z nich ma pseudonim „Wilczyca”. Mieszkają razem z mężczyznami, ale walczą oddzielnie.

„Teraz kobieta też może pójść walczyć na Ukrainę i uniknąć kary” – podkreśliła Romanowa. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj