Karkonosze: GOPR przestrzega, że przy silnym wietrze i deszczu wycieczki górskie mogą być groźne

Martysia2022, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR apelują o rozsądek do planujących wycieczki w góry przy niesprzyjającej pogodzie. W sobotę na terenach górskich i podgórskich Dolnego Śląska, obowiązuje ostrzeżenie IMGW drugiego i pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu.

Dyżurny ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR w rozmowie z PAP podkreślił, że przy wydanych alertach pogodowych górskie wycieczki mogą okazać się groźne. „Silny wiatr i padający deszcze ograniczają bardzo widoczność w górach. A zatem planując wycieczki w takie dni, zawsze należy zachować zdrowy rozsądek” – powiedział ratownik GOPR.

Należy też pamiętać, że przy intensywnych opadach deszczu górskie szlaki są bardzo śliskie a przechodzące w górach burze mają wyjątkowo gwałtowny charakter. Przy załamaniu pogody na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy, wiatr potrafi osiągać prędkości przekraczające 100 kilometrów na godzinę.

Od soboty, od godziny 5 rano, w południowych powiatach Dolnego Śląska obowiązują ostrzeżenia IMGW drugiego i pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj