MON o ćwiczeniach wojsk białoruskich przy granicy polsko-litewskiej: jesteśmy przygotowani na rozwój różnych scenariuszy


Monitorujemy sytuację na naszej wschodniej granicy i jesteśmy przygotowani na rozwój różnych scenariuszy – poinformowało we wtorek MON odnosząc się do informacji o rozpoczęciu ćwiczeń wojsk białoruskich przy granicy polsko-litewskiej.

W poniedziałek agencja Associated Press, powołując się na białoruskie ministerstwo obrony poinformowała, że białoruska armia rozpoczęła ćwiczenia w pobliżu granicy z Polską i Litwą. „Oznacza to wzrost napięcia w regionie, które potęguje obecność rosyjskich najemników z Grupy Wagnera” – oceniła agencja AP.

„Na bieżąco monitorujemy sytuację na naszej wschodniej granicy i jesteśmy przygotowani na rozwój różnych scenariuszy. Wojsko Polskie cały czas wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy Polski z Białorusią” – podkreśliło MON w informacji przekazanej we wtorek PAP.

Zaznaczono, że w ostatnim czasie wzmocniona została obecność żołnierzy na granicy. „Wojsko prowadzi obecnie także operację +Bezpieczne Podlasie+, której celem jest wysunięta obecność szkoleniowa części sił Wojsk Lądowych oraz demonstracja naszej woli i pełnej zdolności do natychmiastowej odpowiedzi na wszelkie próby destabilizacji sytuacji na naszej wschodniej granicy” – podkreślił resort obrony.

Również we wtorek Rustamas Liubajevas, komendant litewskiej Służby Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) po spotkaniu z prezydentem Gitanasem Nausedą ocenił, że możliwość prowokacji na granicy Litwy z Białorusią jest duża. Dodał, że strona litewska przygotowuje się na taką ewentualność. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj