Patryk Jaki: prezydencja hiszpańska w UE chce przeprowadzić zamach na polskie lasy


Objęcie unijnymi regulacjami tzw. leśnych produktów niedrzewnych to kolejna próba zamachu na polskie lasy – powiedział PAP we wtorek eurodeputowany PiS Patryk Jaki.

Hiszpańska prezydencja w UE przygotowała propozycję, która zakłada objęcie unijnymi regulacjami tzw. leśnych produktów niedrzewnych, w tym dziczyzny, grzybów, owoców leśnych, żywicy czy miodu. Kwestia ta była dyskutowana w lipcu na posiedzeniu grupy roboczej w Brukseli. Z informacji PAP wynika, że sceptycznie do propozycji odniosły się Austria, Litwa, Chorwacja, Słowenia, Słowacja, Szwecja i Polska.

 

Zdaniem Jakiego to kolejna już próba zamachu na polskie lasy. „W Parlamencie Europejskim trwają prace nad zmianą traktatów, według których lasy mają przejść do kompetencji unijnych. Za oddaniem lasów UE głosowały PO, PSL, Lewica i Hołownia” – wskazał.

 

Podkreślił, że polskie zasoby naturalne są „łakomym kąskiem”, ponieważ należą do najlepszych w Europie. „Odpowiadają za 3 proc. polskiego PKB i są kluczowe dla sektora meblowego – polskiego potentata w Europie” – dodał.

 

Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) produkty leśne niedrzewne to produkty mające „pochodzenie biologiczne inne niż drewno, występujące w lasach”. Są to grzyby, orzechy, żołędzie, żywica, owoce leśne, rośliny lecznicze i aromatyczne, ściółka dla zwierząt gospodarskich, miód czy dziczyzna.

 

Autorka: Delfina Al Shehabi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj