Podejrzany w śledztwie ws. 11-latki z Sosnowca aresztowany na trzy miesiące

fot. materiały prasowe Policji

Mężczyzna podejrzany w śledztwie dot. sprawy 11-latki z Sosnowca został we wtorek po południu aresztowany przez sąd na trzy miesiące – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu prok. Waldemar Łubniewski.

Mężczyzna wcześniej usłyszał m.in. zarzut uprowadzenia lub zatrzymania małoletniego.

Jak przekazał PAP prok. Łubniewski, są przychylił się do wniosku prokuratora o tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące, wystosowanego po zakończeniu wtorkowych czynności z udziałem zatrzymanego.

Czynności te rozpoczęły się w sosnowieckiej prokuraturze we wtorek rano. Mężczyzna usłyszał zarzut uprowadzenia lub zatrzymania małoletniego albo osoby nieporadnej, następnie kontynuowano jego przesłuchanie. Po południu prokurator wydał postanowienie o uzupełnieniu zarzutów, jednak ze względu na wagę i charakter sprawy prokuratura nie udziela w tym zakresie szerszych informacji.

Rzecznik sosnowieckiej prokuratury zasygnalizował, że w postępowaniu uzupełniany będzie materiał dowodowy, prokurator będzie weryfikował zeznania podejrzanego w oparciu m.in. o zeznania świadków i analizował zapisy zabezpieczonych pamięci elektronicznych, prawdopodobnie z udziałem biegłego. „Długie śledztwo przed nami” – ocenił prok. Łubniewski.

Zgodnie z jednym z postawionych mężczyźnie zarzutów z art. 211. Kodeksu karnego kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Poszukiwana od sobotniego wieczora 11-latka z Sosnowca, wobec której w niedzielę po południu policja wszczęła procedurę Child Alert, została odnaleziona w poniedziałek rano. Policja potwierdziła, że dziewczynka nie ma obrażeń, jednak zastrzegła, że ze względu na jej dobro nie informuje o okolicznościach odnalezienia.

Śledztwo ws. uprowadzenia małoletniej z okolic miejsca zamieszkania oraz pozbawienia jej wolności zostało wszczęte w niedzielę, jeszcze przed wydaniem Child Alert. Prokuratorzy z sosnowieckiej prokuratury – wspólnie z policją – prowadzili czynności zmierzające do odnalezienia dziewczynki.

W niedzielę policja wydała Child Alert w sprawie poszukiwań zaginionej od sobotniego wieczora Wiktorii z Sosnowca, która wyszła wieczorem z domu i następnie nie kontaktowała się z rodziną, a jej telefon był nieaktywny. W nocy z niedzieli na poniedziałek prowadzono m.in. poszukiwania terenowe, w działania byli też zaangażowanie policjanci z Komendy Głównej Policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Child Alert został odwołany w poniedziałek rano. Jak relacjonowali policjanci, dziewczynka była cała i zdrowa. Do sprawy uprowadzenia małoletniej został zatrzymany mężczyzna.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj