Ruszył nabór wniosków w ramach kolejnej edycji programu „Moja Woda”

FLICKR/Tim Geers/CC BY-SA 2.0

Do 6 tys. zł dotacji mogą otrzymać właściciele domów jednorodzinnych na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Wnioski w ramach trzeciej edycji programu „Moja Woda” można już składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

O uruchomieniu naboru wniosków do trzeciej edycji rządowego programu „Moja Woda” poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej. Program ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce.

„To program sprawdzony i oczekiwany przez społeczeństwo. Do tej pory udało się zbudować rozproszony system magazynowania wody – ok. 2,5 mln m3 już możemy magazynować w przydomowych instalacjach. Chcemy wykonać kolejny krok z korzyścią dla gospodarstw domowych i ekosystemu przyrodniczego” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz zwrócił uwagę, że zainteresowanie poprzednimi edycjami programu w województwie dolnośląskim było ogromne. „Przyznaliśmy dotacje ponad 1,9 tys. beneficjentów i wypłaciliśmy ponad 8 mln zł” – poinformował.

W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na instalacje: retencjonowania wody (np. zielone dachy, drenaż); gromadzenia wód opadowych (oczka wodne, zbiorniki szczelne); zbierania wód opadowych (łapacze, rury) oraz wykorzystywania zebranej deszczówki (pompy, filtry, zraszacze).

Celem rządowego programu jest zbudowanie 67,6 tys. przydomowych instalacji retencyjnych i zagospodarowanie wody opadowej i roztopowej w ilości 3,38 mln m3 rocznie.

Nabór potrwa do końca czerwca przyszłego roku lub do wyczerpania puli. Wnioski można składać przez internet i w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj