Wicepremier Kaczyński: podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego pokażemy zaawansowanie polskiej armii 

fot. youtube

Podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego pokażemy zaawansowanie polskiej armii – mówił we wtorek w Wesołej, podczas wspólnej konferencji z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, wicepremier Jarosław Kaczyński. Podkreślał także, że każdy, kto obejrzy defiladę, zobaczy, jak polska armia wzbogaciła się w ostatnich latach.

Wicepremier Kaczyński podczas wystąpienia przed przypadającym na 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego podkreślał, że defilada jest kontynuacją przedwojennej tradycji, która została wznowiona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i zaznaczył, że tegoroczna będzie inna niż poprzednie.

„Te poprzednie pokazywały, jeśli chodzi o uzbrojenie, możliwości, stan tej armii, która jeszcze nie była zaawansowana, jeśli chodzi o modernizację. Dziś jesteśmy w stanie już pokazać, że ten proces rozbudowy i modernizacji trwa, że nie jest tylko jakąś zapowiedzią – jest czymś, co jest do pokazania, czymś, co może obejrzeć każdy polski obywatel i bardzo zachęcamy naszych obywateli, naszych rodaków, by przybyli na defiladę, by chcieli ją obejrzeć” – mówił Kaczyński. „To naprawdę będzie bardzo interesujące i sądzę, że także bardzo podnoszące nas na duchu” – zapewnił.

Kaczyński wskazał, że wiele Polaków czuje dziś obawy. „Silna armia to jest coś takiego, co powinno doprowadzić do przeświadczenia, że te obawy są bezpodstawne, że co prawda zagrożenia są – tego w żadnym wypadku nie można kwestionować – ale z drugiej strony jest właściwa reakcja ze strony polskiego państwa” – powiedział. „Sądzę, że każdy, kto tę defiladę, te różne rodzaje broni zobaczy, zobaczy jak bardzo polska armia się wzbogaciła w ciągu ostatniego okresu, będzie przeświadczony, że idziemy dobrą drogą, że obowiązki państwa są wykonywane” – dodał.

Przypomniał, że od niedawna na wyposażeniu WP są m.in. czołgi Abrams i HIMARS-y. „Kiedyś były to tylko marzenia, dziś to rzeczywistość. Takich spełnionych marzeń naszych żołnierzy – choć powinny być to marzenia wszystkich Polaków, wszystkich polskich patriotów – mamy w tej chwili w naszej armii wiele. Już teraz mamy naprawdę co pokazać” – podkreślił wicepremier.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że organizowane w całym kraju pikniki i defilada z okazji Święta Wojska Polskiego mają zachęcić Polaków do służby wojskowej. „Warto służyć w Wojsku Polskim. Dziś zadaniem podstawowym Wojska Polskiego jest podnoszenie umiejętności, są ćwiczenia, ale także jednym z podstawowych zadań jest osłona granicy, która została poddana atakowi hybrydowemu” – powiedział szef MON podczas wspólnej z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim konferencji poświęconej obchodom przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.

Zaznaczył, że w ramach modernizacji polskiej armii, Wojsku Polskiemu sukcesywnie dostarczane są czołgi M1A1 Abrams, czy koreańskie czołgi K2.

Błaszczak zapowiedział, że 15 sierpnia na defiladzie w Warszawie będzie można oglądać nowoczesny sprzęt wojskowy m.in.: czołgi M1A1 Abrams, czołgi K2, czy wyrzutnie rakietowe HIMARS. Będzie można też obserwować nowe FA-50, samoloty bojowe F-16, śmigłowce Black Hawk. Na defiladzie pojawią się również amerykańskie myśliwce F-35, które już w przyszłym roku trafią na wyposażenie polskich sił powietrznych. Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K.

Szef MON zachęcał do udziału w defiladzie, która odbędzie się pod hasłem „Silna biało-czerwona”, by „podziękować żołnierzom za ich służbę i poczuć dumę z tego, jak rozwija się Wojsko Polskie”. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj