Po obfitych opadach deszczu sytuacja na dolnośląskich rzekach stabilizuje się

materiały prasowe PR EXPERT

We wtorek na dolnośląskich rzekach przekroczone są dwa stany alarmowe z tendencją spadkową – poinformowały służby wojewody dolnośląskiego. Sytuacja stabilizuje się, a w najbliższych dniach prognozowane są jedynie przelotne opady deszczu – podano.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski na wtorkowej konferencji prasowej przedstawił aktualną sytuację na Odrze w związku z obfitymi opadami deszczu, które miały miejsce w miniony weekend.

„Było sporo obaw. Mieliśmy do czynienia z podobnym niżem, który powodował powódź w 1997 i 2010 roku. I z tego właśnie wynikał nasz niepokój” – powiedział wojewoda.

Wskazał, że z uwagi na specyfikę Dolnego Śląska największe obawy związane są zawsze z opadami punktowymi na Pogórzu Sudeckim, gdzie deszcz powoduje szybkie wezbrania rzek, np. w Kotlinie Kłodzkiej.

„Tym razem mieliśmy bardzo równomierne deszcze. Mimo intensywności opadów duża część wody była wchłaniana przez ziemię, co zmniejszało ewentualne zagrożenie powodziowe” – zauważył Obremski.

Wojewoda poinformował, że w dwóch gminach Kotliny Jeleniogórskiej, w których sytuacja była najbardziej niebezpieczna – w gminie Mysłakowice i gminie Piechowice – były ogłoszone pogotowia przeciwpowodziowe. Zagrożenie istniało także w Bystrzycy Kłodzkiej, Borowie, Kątach Wrocławskich i Świebodzicach.

„Będziemy teraz obserwować podwyższony stan na Odrze, ale nie będzie on tak duży, jak oczekiwaliśmy. W Miedoni przybyło 170 cm w stosunku do wcześniejszego poziomu, aczkolwiek był to poziom stosunkowo niski w momencie, kiedy te obfite deszcze się zaczynały” – podał Obremski.

„Korzystne okazało się to, że opad nie był ciągły. Następowała zmiana jego intensywności, jak również obserwowaliśmy przerwy między opadami. To pozwalało spokojnie tej wodzie spływać” – zwrócił z kolei uwagę zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w DUW Robert Korzeniowski.

Wskazał, że w szczytowym momencie, na Dolnym Śląsku, przekroczonych było kilka stanów alarmowych i kilka stanów ostrzegawczych.

„W dniu dzisiejszym mamy przekroczone tylko dwa stany alarmowe z tendencją spadkową. Woda utrzymywać się będzie jednak w strefie wysokiej stanu średniego lub też może przejść do strefy wysokiej wody” – tłumaczył.

Korzeniowski dodał, że w najbliższych dniach prognozowane są jedynie przelotne opady deszczu, które mogą osiągnąć ok. 10 mm.(PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj