UE/ Szef unijnej dyplomacji: zabójstwo kandydata na prezydenta to atak na instytucje i demokrację w Ekwadorze


Zabójstwo kandydata na prezydenta Fernando Villavicencio jest jednocześnie atakiem na instytucje i demokrację w Ekwadorze – poinformował w oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

„Unia Europejska zdecydowanie potępia zabójstwo kandydata na prezydenta Fernando Villavicencio. UE wyraża swoją solidarność z rządem i obywatelami Ekwadoru, w szczególności z rodziną pana Villavicencio, w tym trudnym czasie. Sprawcy i organizatorzy tej haniebnej zbrodni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Ponadto zdecydowane środki ochrony wszystkich kandydatów wyborczych mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wolnego, demokratycznego procesu wyborczego” – napisał Borrell.

„UE potwierdza swoje pełne zaangażowanie we wspieranie ekwadorskiej demokracji i pomoc w wysiłkach na rzecz zapewnienia pokojowych, demokratycznych wyborów. Unijna misja ekspertów ds. wyborów przebywa obecnie w Ekwadorze i uważnie śledzi proces wyborczy. UE wspiera Ekwador w walce z nasilającą się przemocą ze strony przestępczości zorganizowanej i będzie kontynuować współpracę z władzami Ekwadoru, aby sprostać temu ogromnemu wyzwaniu, w tym w ramach naszego niedawnego protokołu ustaleń” – dodał Hiszpan.

Ubiegający się o urząd prezydenta Ekwadoru Fernando Villavicencio został zastrzelony podczas spotkania z wyborcami – podała lokalna telewizja Ecuavisa. Do zabójstwa doszło w środę wieczorem czasu lokalnego w stolicy kraju, Quito.

Śmierć ekwadorskiego polityka potwierdził prezydent kraju Guillermo Lasso, zapowiadając, że „przestępstwo to nie pozostanie bezkarne”.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj