Burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr L. i biznesmen Ryszard S. mogą opuścić areszt

domena publiczna

Sąd Okręgowy w Świdnicy zdecydował o uchyleniu aresztu tymczasowego dla burmistrza Dusznik-Zdroju Piotra L. i przedsiębiorcy branży hotelarskiej Ryszarda S. Samorządowiec oraz biznesmen są oskarżeni w śledztwie dot. nieprawidłowości przy budowie hotelu w Dusznikach-Zdroju.

O decyzji sądu poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy sędzia Marzena Rusin-Gielniewska. Wcześniej Sąd Rejonowy w Kłodzku przedłużył oskarżonym areszt do 22 października. Zażalenie na tę decyzję złożyli obrońcy, jak i sam oskarżony – Piotr L.

„Sąd Okręgowy w Świdnicy zmienił zaskarżone postanowienie sądu rejonowego w ten sposób, że stosowany wobec oskarżonych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania ulegnie zmianie na poręczenie majątkowe” – przekazała rzeczniczka.

W przypadku biznesmena Ryszarda S. poręczenie wynosi 500 tys. zł, a dla burmistrza Dusznik-Zdroju Piotra L. jest to 100 tys. zł. Oskarżeni będą mogli opuścić areszt z chwilą złożenia tych poręczeń do 24 sierpnia tego roku. W stosunku do Piotra L. zastosowano także środek w postaci zawieszenia w czynnościach związanych ze sprawowaniem funkcji burmistrza Dusznik-Zdroju.

„Oprócz poręczenia majątkowego, wobec oskarżonych zastosowano także wolnościowe środki zapobiegawcze: to zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, dozór policji polegający na zgłaszaniu się w komendzie policji dwa razy w tygodniu, zakaz kontaktowania się ze współoskarżonymi i świadkami oraz zobowiązanie do informowania organu dozorującego, w tym przypadku sądu rozpoznającego sprawę o każdorazowym zamiarze wyjazdu i terminie powrotu na okres powyżej trzech dni” – wyjaśniła sędzia Rusin-Gielniewska.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy oskarżyła Piotra L. o popełnienie czterech czynów polegających na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz poświadczenie nieprawdy w celu osiągniecia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z realizacją budowy jednego z hoteli na terenie Dusznik-Zdroju.

Chodzi o 14-kondygnacyjny aparthotel w Zieleńcu, w którym są apartamenty na tysiąc osób. W 2019 r. lokalne media pisały o proteście mieszkańców i właścicieli pensjonatów w Zieleńcu, którzy sprzeciwiali się budowie tak dużego obiektu w tym kurorcie narciarskim. Wskazywano wówczas, że inwestycja szkodzi środowisku naturalnemu i jest zagrożeniem dla gospodarki wodnej w regionie.

„Przy popełnianiu zarzucanych burmistrzowi czynów miał z nim współdziałać Ryszard S., który był rzeczywistym beneficjentem wydawanych, korzystnych decyzji związanych z budową hotelu” – przekazał wcześniej PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk.

Prokurator podkreślił, że z ustaleń śledztwa wynika, że hotel o parametrach jakie były wskazane w decyzjach wydawanych przez burmistrza Dusznik-Zdroju nie powinien nigdy powstać w miejscu, gdzie był budowany. „Wynika to m.in. z faktu, że teren, gdzie powstał hotel był i jest objęty programem +Natura 2000+” – powiedział prokurator.

Piotr L. został również oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 30 tys. zł. Według śledczych obiecano mu również kolejną łapówkę w kwocie 129 tys. zł. L. otrzymał również pożyczkę od jednego z przedsiębiorców w kwocie 50 tys. zł, której – według prokurator – nie ujawnił w oświadczeniu majątkowym.

Na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiądą również, oprócz Piotra L. i Ryszarda S, Tomasz C., Józef K. i Natalia B. Zostali oni oskarżeni o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z realizacją inwestycji budowy hotelu w Zieleńcu. „Nadto Józefowi K. zarzucano również wręczanie korzyści majątkowej i obietnicę wręczenia korzyści burmistrzowi Dusznik-Zdroju Piotrowi L.” – podał prokurator Orepuk.

Piotr L., Ryszard S, Tomasz C., Józef K. nie przyznali się do popełnienia żadnego z zarzucanych im czynów, a w złożonych wyjaśnieniach podali swoją wersję wydarzeń, która stoi w sprzeczności z zebranym w sprawie materiałem dowodowym. Natalia B. przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i złożyła wyjaśnienia zgodne z ustalonym w sprawie stanem faktycznym. Oskarżonym grozi od roku do 10 lat więzienia.

Ryszard S. to biznesmen w branży hotelarskiej i jedna z osób znanych z tzw. „afery hazardowej”.(PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj