Premier: przedstawione pytanie do referendum to w istocie pytanie, czy wierzymy, że polskie aktywa mogą wspierać obywateli podczas kryzysów

fot. youtube.com

Przedstawione pytanie do referendum to w istocie pytanie, czy wierzymy, że polskie aktywa mogą wspierać obywateli podczas kryzysów; czy może chcielibyśmy wyprzedać cały polski majątek, tak jak proponują liberałowie. Wierzę że potrzebujemy narodowych czempionów – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W nagraniu opublikowanym w piątek na Facebooku premier odniósł się do zaprezentowanego przez PiS pierwszego pytania, które miałoby być zadane w referendum 15 października. W piątek rano PiS opublikowało w mediach społecznościowych spot dotyczący referendum. „Dla nas decydujący jest głos zwykłych Polaków. Głos zwykłych obcych polityków, w tym niemieckich, nie ma żadnego znaczenia, dlatego w sprawach kluczowych chcemy się odwołać do państwa bezpośrednio, w referendum” – mówi w spocie wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Pierwsze pytanie będzie brzmiało: Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?” – przekazał. „Niemcy chcą osadzić Tuska w Polsce, aby wyprzedawać wspólny majątek. Jego zaplecze mówi o tym wprost” – podkreślił.

„To jest w gruncie rzeczy pytanie o to, czy wierzymy w to, że kiedy spadają kryzysy, to właśnie aktywa pozostające w rękach polskich mogą być uruchomione po to, aby wspierać obywateli, czy chcielibyśmy – tak jak liberałowie proponują, widzieliśmy to w ostatnich miesiącach – wyprzedać cały polski majątek. Czy chcemy, by różne firmy, które mają potężną pozycję na rynku (…) środkowoeuropejskim, a w przypadku Orlenu można stwierdzić, że europejskim, należały do koncernów niemieckich , francuskich…” – ocenił w nagraniu premier.

Jak mówił, „w latach 2008-2015 wyprzedano ponad tysiąc przedsiębiorstw, które były częściowo lub w całości kontrolowane przez Polaków – przez Skarb Państwa. Z tego popłynęło 57 mld zł do budżetu państwa polskiego, i co? I nic się z tym nie stało pozytywnego, oni po prostu to przejedli. PO przejadła, skonsumowała te wielkie pieniądze ze wyprzedanego polskiego majątku, a i tak im brakowało potem tych pieniędzy”.

„My wierzymy w to, ja wierze głęboko, że potrzebujemy – zwłaszcza w czasach kryzysu, ale nie tylko – polskich narodowych czempionów. W następnych wyborach zadecydujemy wiec o tym, czy nastąpi kolejna fala wyprzedaży (…) To pytanie referendalne jest bardzo ważną częścią tego wybory, który będzie miał miejsce 15 października” – oświadczył premier.

Nawiązał również do wypadającego we wtorek Święta Wojska Polskiego, ustanowionego w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. „W rocznicę tej bitwy będzie zaprezentowana wspaniała defilada. Właśnie ta defilada ma pokazać rosnące w siłę polskie wojsko. Pokażemy Abramsy, K2, także HIMARSy – sprzęt, który już do Polski przybywa” – mówił premier, zapraszając do świętowania.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj