Politycy PiS o kolejnym pytaniu referendalnym: Tusk i PO okłamali Polaków w sprawie wieku emerytalnego


„Tusk i PO okłamali Polaków w sprawie wieku emerytalnego”, „Tylko PiS w tych najważniejszych kwestiach chce oddać decyzje w ręce obywateli” – piszą czołowi politycy PiS po publikacji spotu z kolejnym pytaniem referendalnym.

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania kolejnych pytań referendalnych. Pierwsze pytanie – jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński – będzie brzmiało: „Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?”.

 

Kolejne pytanie referendalne ogłosiła w sobotę wiceprezes PiS, była premiera Beata Szydło i będzie ono brzmiało: Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?

 

Politycy Zjednoczonej Prawicy w mediach społecznościowych odnosili się do opublikowanego spotu. Jak przypomina wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, „PO dużo mówi o kobietach, ale jednocześnie: Podnosi wiek emerytalny z 60 do 67 lat, Chce ściągnąć nielegalnych imigrantów, którzy stanowią zagrożenie dla kobiet”. „Tylko PiS w tych najważniejszych kwestiach chce oddać decyzje w ręce obywateli” – zapewnia.

 

„Komisja Europejska próbowała narzucić Polsce podniesienie wieku emerytalnego, rząd PiS twardo odpowiedział, że w Polsce to #PolacyDecydują. Dlatego min. Szefowa #KE trzyma kciuki za Tuska, który ma pilnować niemieckich interesów nad Wisłą” – napisał na Twitterze szef sztabu PiS, wiceprezes partii Joachim Brudziński.

 

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk podkreślił, że „Tusk i PO okłamali Polaków w sprawie wieku emerytalnego”. „My obiecaliśmy obniżenie wieku emerytalnego i dotrzymaliśmy słowa. Jesteśmy wiarygodni!” – napisał Pęk.

 

W ocenie szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka, „kłamstwa opozycji Tuska to codzienność” i „wierzyć im nie można”. „I właśnie dlatego Polacy muszą raz na zawsze w referendum określić maksymalny wiek emerytalny i wskazać, że żaden Tusk z PO, ani (Władysław) Kosiniak-Kamysz z PSL nie będą mogli go podnieść” – zaznaczył na Twitterze minister.

 

„W przeciwieństwie do PO, której jedynym programem dla rodzin, była rada +zmień pracę, weź kredyt+, Zjednoczona Prawica skutecznie wprowadza programy społeczne takie jak 800 Plus, Dobry Start, czy 13. i 14. emerytura” – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

 

Z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik: „Czy pamiętacie, że PO i PSL podnieśli wiek emerytalny dla mężczyzn o 2, a dla kobiet aż o 7 lat? I oni mówią o prawach kobiet?”. „Zapytamy Polaków o wiek emerytalny. Żeby nie było wątpliwości!” – dodał.

 

„Obiecaliśmy obniżenie wieku emerytalnego i dotrzymaliśmy słowa!” – pisze natomiast wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. „Polacy mają prawo po ciężkich latach pracy na odpoczynek, godną emeryturę, czas z rodziną, wnukami. Pamiętamy, jak Tusk i PO okłamywali Polaków w sprawie wieku emerytalnego” – podkreślił.

 

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewcz również odniósł się do rządów PO-PSL. „Podwyższyli wiek emerytalny nie pytając Polaków o zdanie. Podobna sytuacja nie może się powtórzyć” – napisał na Twitterze.

 

„W kampanii wyborczej mówili, że nie podniosą wieku emerytalnego Polakom. Co zrobili po wyborach? Wyrzucili do kosza prawie 2 miliony podpisów obywateli i podnieśli wiek emerytalny! Nie wolno im ufać!” – podkreślił przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszula Rusecka.

 

Wiek emerytalny od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przepisy przywracające taki wiek emerytalny, obowiązujący przed reformą rządu PO-PSL, która podniosła go do 67 lat, zostały uchwalone w 2016 r.

 

Jak przekazał PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek, „uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które będą systematycznie w najbliższych dniach prezentowane”.

 

16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

 

W czerwcu wicepremier Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Andrzej Duda zarządził wybory na 15 października. (PAP)

 

autor: Grzegorz Bruszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj