Eksperyment władz: taksówka gratis dla pijanych po zabawie w dyskotece

taxi.jpg

Bezpłatny transport taksówką z dyskoteki do domu dla tych, którzy pili alkohol podczas zabawy – to zainaugurowany w sześciu popularnych lokalach we Włoszech eksperyment Ministerrstwa Infrastruktury i Transportu. Resort przeznaczył pieniądze na ten cel, by zatrzymać nasilającą się plagę nazywaną „masakrami sobotniej nocy” – wypadków powodowanych przez młodych ludzi wracających z dyskotek.

Eksperyment ruszył w szczycie sezonu wakacyjnego między innymi w wielkiej dyskotece w Gallipoli w Apulii, gdzie przebywają dziesiątki tysięcy młodych ludzi, a także w Jesolo koło Wenecji i w rejonie Grosseto w Toskanii.

 

Porozumienie w tej sprawie ministerstwo kierowane przez Matteo Salviniego podpisało z właścicielami dyskotek oraz lokalnymi firmami przewozowymi.

 

Na mocy tej umowy kierowca musi poddać się badaniu alkomatem. W przypadku przekroczenia limitu obecności alkoholu zostanie odwieziony do domu wraz z osobami, które przyjechały razem z nim na dyskotekę.

 

Inicjatywa ta spotyka się we Włoszech z mieszanymi reakcjami. Pojawiają się stawiane wprost pytania: czemu państwo ma fundować pijakom taksówki gratis? Zwolennicy tego pomysłu odpowiadają zaś: po to, żeby nie zabijali siebie i innych na drogach.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

sw/ mms/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj