Rosyjski bombowiec lecący w kierunku Holandii został przechwycony przez myśliwce NATO nad terytorium Danii


Holenderskie F-16 wystartowały w poniedziałek o godz. 7.19 po tym, gdy rosyjski bombowiec zbliżył się do przestrzeni powietrznej krajów Beneluksu – poinformował rzecznik niderlandzkiego ministerstwa obrony.

Dwa samoloty F-16 wystartowały z bazy lotniczej Volkel po otrzymaniu informacji o pojawieniu się rosyjskiej maszyny.

Z informacji przekazanej przez holenderski resort obrony wynika, że do akcji włączyły się maszyny duńskich sił zbrojnych i ostatecznie rosyjski samolot został przechwycony przez nie nad terytorium Danii.

Rosyjskie samoloty regularnie naruszają przestrzeń powietrzną państw NATO. Po wybuchu wojny w Ukrainie częstotliwość rosyjskich prowokacji znacznie się nasiliła. Praktycznie nie ma miesiąca, w którym myśliwce państwa NATO nie byłyby zmuszone do interwencji.

Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce pod koniec lutego br. przechwyciły dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim. Poprzednie podobne zdarzenie miało miejsce w połowie lutego, wówczas myśliwce F-35 holenderskich sił lotniczych przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które zbliżyły się do strefy obrony powietrznej NATO.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj