Terapia pomaga osobom, którym media społecznościowe szkodzą


Terapia pomaga osobom, które w sposób problematyczny, zaniedbując codzienne aktywności, korzystają z mediów społecznościowych i w związku z tym mają objawy depresji – wynika z analizy, którą publikuje pismo „Journal of Medical Internet Research”.

Zgodnie z szacunkami w 2022 r. 4,6 mld osób na świecie korzystało z co najmniej jednego rodzaju mediów społecznościowych. Te portale znacząco zmieniły sposób komunikacji między ludźmi, tworzenia relacji i postrzegania się nawzajem, podkreślają autorzy pracy.

 

Z niektórych badań wynika, że media społecznościowe mogą dawać korzyści ich użytkownikom i być źródłem wsparcia społecznego. Jednak korzystanie z nich może być problematyczne, gdy zaczyna kolidować z codziennymi aktywnościami i prowadzi do złego stanu psychicznego, w tym do depresji, lęków, stresu i osamotnienia.

 

W celu poprawy zdrowia psychicznego użytkowników mediów społecznościowych korzysta się z różnych metod, przede wszystkim są to: abstynencja lub ograniczenie czasu spędzanego na portalach społecznościowych, łącznie z technikami zaczerpniętymi z terapii poznawczo-behawioralnej (CBT).

 

Naukowcy z londyńskiego University College przeanalizowali dane zebrane w 23 badaniach prowadzonych na całym świecie w latach 2004-2022.

 

Okazało się, że różne interwencje dotyczące problematycznego korzystania z mediów społecznościowych poprawiały stan psychiczny badanych osób. Poprawa była szczególnie widoczna w przypadku objawów depresji – aż 70 proc. badań wykazało znaczną poprawę w tym zakresie.

 

Najbardziej skuteczne były interwencje bazujące na terapii – w 83 proc. badań poprawiały one samopoczucie psychiczne badanych osób, podczas gdy samo ograniczenie korzystania z social mediów dawało efekty jedynie w 20 proc. badań, a całkowite odstawienie mediów społecznościowych – w 25 proc. badań.

 

Zdaniem głównej autorki pracy dr Ruth Plackett pracownicy medyczni i terapeuci powinni mieć świadomość, że mało prawdopodobne jest, by sama redukcja czasu spędzanego w social mediach przyniosła poprawę psychicznego samopoczucia ich użytkownikom.

 

Autorzy analizy mają nadzieję, że uzyskane wyniki pomogą opracować rekomendacje i zalecenia dla lekarzy oraz decydentów na temat najlepszych metod radzenia sobie z problematycznym korzystaniem z mediów społecznościowych. Dalsze prace są jednak konieczne, aby ocenić, kto może odnieść największe korzyści z tych interwencji.(PAP)

 

Joanna Morga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj