Media: w Warszawie największa defilada wojskowa od zimnej wojny – wiadomość dla Moskwy i wyborców

CC BY 2.0 Rafał Zambrzycki

W stolicy Polski odbywa się we wtorek największa defilada wojskowa od zimnej wojny, mająca wysłać wiadomość Moskwie oraz polskim wyborcom przed październikowymi wyborami – informuje chorwacki dziennik „Dnevnik”.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę uczyniła wzmacnianie potencjału obronnego priorytetem rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS)” – przypomina „Dnevnik”. „W obliczu trwającej kampanii przedwyborczej demonstracja siły daje władzy możliwość zwiększenia zaufania obywateli do rządu” – dodaje.

 

W artykule chorwackiego dziennika przywołano słowa polskiego ministra obrony, który określił tegoroczną defiladę „inną od wszystkich innych”. „Będziemy mogli bowiem zobaczyć, jak rozwija się proces modernizacji polskiej armii” – powiedział Mariusz Błaszczak.

 

„Parada wojskowa odbywa się w dniu 103. rocznicy zwycięstwa polskiego wojska nad armią sowiecką w Bitwie Warszawskiej; w defiladzie weźmie udział 2 tys. żołnierzy z Polski i państw sojuszniczych NATO” – podano.

 

W tekście wymieniono część z prezentowanego w Warszawie uzbrojenia: czołgi Abrams i K2, haubice K9, rakiety HIMARS i systemy Patriot. „W defiladzie wezmą też udział produkowane w Polsce wozy bojowe Borsuk oraz wozy opancerzone Rosomak” – dodano.

 

„Dnevnik” przypomniał, że polskie władze zobowiązały się zwiększyć finansowanie obronności państwa i w roku bieżącym chcą przekazać na ten cel nawet 4 proc. PKB. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj