Prezydent: jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE ma być m.in. zacieśnienie współpracy z USA

fot: youtube

Zaproponowałem, by jednym z priorytetów Polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 r. było pogłębienie, zacieśnienie współpracy między UE a Stanami Zjednoczonymi – powiedział we wtorek podczas centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda.

„Będziemy do tego przekonywali wszystkie państwa naszej wspólnoty” – dodał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że bezpieczeństwo Polski nie zależy wyłącznie od naszej siły, ale również od sojuszy zawieranych przez nasz kraj. „Dlatego od lat jesteśmy aktywnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, sprawdzonym i wiarygodnym sojusznikiem. Nasi żołnierze brali udział w wielu misjach, przelewali krew” – stwierdził prezydent.

Przypomniał, że sukces szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. sprawił, że wschodnia flanka sojuszu została wzmocniona, a w ciągu ośmiu lat zwiększyła się obecność wojsk NATO w Polsce z zaledwie kilkuset żołnierzy w 2015 r. do kilkunastu tysięcy żołnierzy obecnie, „w tym stała obecność armii Stanów Zjednoczonych”.

„Nasza współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie bezpieczeństwa nigdy nie była tak dobra jak obecnie. Decyzje szczytu NATO podjęte miesiąc temu w Wilnie są kolejnym sukcesem Polski. Mówią o tym eksperci z całego świata. To przejście od polityki odstraszania do polityki obrony” – podkreślił Duda.

Dodał, że wschodnia flanka NATO została istotnie wzmocniona i jest to jeden z powodów, dlaczego Polska jest dziś bezpieczna.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj