Skurkiewicz do żołnierzy: dzisiaj należy wam oddawać cześć, honor i szacunek


Dzisiaj jest wasze święto, dzisiaj należy wam oddawać cześć, honor i szacunek. Cześć i chwała bohaterom z lat historii, cześć i chwała bohaterom współczesnych czasów. Niech żyje Wojsko Polskie! – mówił podczas Święta Wojska Polskiego w Radomiu wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Wiceminister obrony narodowej dziękował obecnym na uroczystości żołnierzom. Na ich ręce złożył też podziękowania dla 10 tys. żołnierzy, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej. „Dzisiaj wielu żołnierzy nie świętuje, ale pełni służbę, w imię Rzeczpospolitej realizując przysięgę wojskową” – zaznaczył Skurkiewicz. „Dzisiaj przed nimi chylę czoła i dzisiaj na ich ręce, na ręce ich rodzin, składam podziękowanie za służbę wszystkich żołnierzy RP, niezależnie od koloru munduru, od formacji, w jakiej służą. Dzisiaj jest wasze święto, dzisiaj należy wam oddawać cześć, honor i szacunek” – powiedział na wiceszef MON.

Uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego odbywały się w Radomiu na placu Konstytucji 3 Maja. „Wielokrotnie spotykamy się w tym miejscu i zawsze wtedy powtarzam, żebyśmy nigdy nie doczekali takich czasów, kiedy żołnierze Wojska Polskiego będą musieli stać i bronić ojczyzny, kiedy będą musieli stać w obronie świata demokracji, świata wolnego, świata Zachodu” – powiedział Skurkiewicz.

Wiceminister zauważył, że żyjemy w czasach bardzo dynamicznych i skomplikowanych, a Polska musi być przygotowana na różne sytuacje i wyzwania. „Za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna. Jeszcze dwa lata temu nikt nie zdawał sobie sprawy, że we współczesnym świecie, współczesnej Europie, może być realizowana wojna na wyniszczenie, wojna totalna, wojna kinetyczna na zniszczenie narodu” – powiedział Skurkiewicz.

Wiceszef MON podkreślił, że na bardzo dynamiczne czasy niezbędny jest odpowiedzialny rząd i parlament. „I dzisiaj w pierwszej kolejności pragnę podziękować koleżankom i kolegom z parlamentu, niezależnie od formacji politycznej, którą prezentują, bo dzisiaj pracujemy, funkcjonujemy i służbami w oparciu o ustawę o obronie ojczyzny, która – jak to się rzadko zdarza w parlamencie – została przyjęta ponad podziałami politycznymi, została przyjęta praktycznie jednomyślnie” – zauważył Skurkiewicz.

Wiceminister mówił o nakładach finansowych na rozwój polskiej armii. „Przekazujemy środki finansowe, które mają służyć temu, by polska rosła w siłę, aby Wojsko Polskie dysponowało nowoczesnym sprzętem, aby Wojsko Polskie gościło również w tych miejscach, garnizonach, z których zostało przeniesione w inne stałe miejsce, na przestrzeni tych ostatnich lat i dziesięcioleci” – powiedział Skurkiewicz.

Wiceminister zapowiedział rozbudowę 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. „Już wkrótce rozpocznie się budowa nowych obiektów. Mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze na przełomie tego i następnego roku, bo dzisiaj Wojsko Polskie musi się rozwijać, bo dzisiaj Wojsko Polskie na południowym Mazowszu musi być obecne” – zaznaczył wiceszef MON.

Na koniec podziękował wszystkim żołnierzom, ich rodzinom, pracownikom cywilnym resortu obrony narodowe. „Pragnę jeszcze raz podziękować za służbę i życzyć, aby służba Rzeczpospolitej przynosiła wam chlubę i aby nikt nie odważył się podnosić ręki i powiedzieć złego słowa na polski mundur, abyście zawsze byli obdarzani wielkim szacunkiem. Cześć i chwała bohaterom z lat historii, cześć i chwała bohaterom współczesnych czasów. Niech żyje Wojsko Polskie” – zakończył swoje wystąpienie wiceminister.

Po oficjalnym uroczystościach w Radomiu, rozpoczął się piknik wojskowy, który potrwa do wieczora. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj