Holandia: Polska dysponuje jedną z najpotężniejszych armii w Europie, a to dopiero początek

CC BY 2.0 Rafał Zambrzycki

Polska systematycznie wzmacnia swoje siły zbrojne i już dysponuje jedną z najpotężniejszych amii w Europie, a to dopiero początek – niderlandzkie media obszernie relacjonują wtorkową paradę w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego.

Portal NOS napisał, iż ze względu na zagrożenie ze strony Rosji Polska chce zbudować najnowocześniejszą armię lądową w Unii Europejskiej. „Poprzez defiladę, która odbyła się w ramach polskich obchodów Bitwy Warszawskiej 1920 r., Polska chce wysłać Rosji sygnał, że kraj ten ma sprawną obronę i jest przygotowany na zagrożenie z jej strony” – ocenia dziennik „De Volkskrant”.

Polska ambitnie rozbudowuje i modernizuje swoje siły zbrojne, zauważa natomiast dziennik „Algemeen Dagblad”. „Podczas wielkiej defilady wojskowej zaprezentowano najbardziej zaawansowane systemy uzbrojenia” – relacjonuje gazeta, która zamieściła także obszerne relacje video z parady na swojej stronie internetowej.

Portal RTL Nieuws podkreśla, że tegoroczna parada była największą od czasu upadku komunizmu. „Polski rząd pokazuje siłę armii zwłaszcza teraz, gdy kraj stoi w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony sąsiedniej Białorusi. W ubiegłym tygodniu Polska przeniosła kilka tysięcy żołnierzy na wschód kraju ze względu na obecność Grupy Wagnera i ćwiczenia armii białoruskiej” – czytamy w portalu.

„Polska przekazuje Ukrainie miliardy, była pierwszym krajem NATO, który dostarczył jej czołgi, a także pierwsze myśliwce (MiG-29). Ponadto wiele broni, które Ukraina otrzymuje od sojuszników, jest dostarczanych drogą lądową z Polski” – wylicza RTL Nieuws i wskazuje, że Warszawa, w przeciwieństwie do Holandii i innych krajów europejskich, w zupełności spełnia natowski standard wydawania 2 proc. PKB na obronność.

Jak ocenia ekspert ds. obrony Patrick Bolder z Haskiego Centrum Studiów Strategicznych (HCSS), Polska zyskuje na znaczeniu, a jej siły zbrojne stają się coraz bardziej nowoczesne. Były holenderski wojskowy podkreśla, że tzw. korytarz suwalski jest strategicznie bardzo ważny dla Paktu Północnoatlantyckiego, ponieważ jest jedynym połączeniem innych krajów NATO z państwami bałtyckimi oraz izoluje rosyjską eksklawę Kaliningrad od Białorusi i Rosji.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj