P. Szrot: prezydent Duda uważa, że Polacy powinni móc odpowiedzieć na najważniejszy pytanie, weźmie udział w referendum jako obywatel

materiały prasowe

Prezydent Andrzej Duda uważa, że Polacy powinni móc odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, weźmie udział w referendum jako zwykły obywatel – powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, pytany o przyjętą przez Sejm uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego.

Sejm przyjął w czwartek uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego na 15 października, czyli w dniu wyborów parlamentarnych. Padną w nim cztery pytania: o wyprzedaż majątku państwowego, o podniesienie wieku emerytalnego, o likwidację bariery na granicy z Białorusią oraz o relokację migrantów.

Pytany przez PAP o tę decyzję Sejmu szef Gabinetu Prezydenta RP powiedział, że prezydent „wspiera demokrację bezpośrednią i uważa, że Polacy powinni mieć szansę odpowiedzieć na najważniejsze pytania”. Szrot podkreślił, że prezydent Duda zapowiedział, że odda głos w referendum jako zwykły obywatel. Pytany, czy prezydent będzie zachęcał do wzięcia udziału w referendum Szrot zapewnił, że „prezydenta zawsze będzie się angażował w działania profrekwencyjne”.

W referendum 15 października padną cztery pytania. Pierwsze z nich brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.

Do uchwały dołączono kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum. Zgodnie z nim do 5 września uprawnione podmioty mogą zawiadomić PKW o zamiarze uczestniczenia w kampanii referendalnej w mediach publicznych. Do 27 września ustalona ma zostać kolejność rozpowszechniania audycji referendalnych. Nieodpłatne nadawanie audycji referendalnych uprawnionych podmiotów w mediach publicznych ma trwać od 29 września do 13 października. Tego samego dna zakończy się też kampania referendalna.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj