Pstrąże – dolnośląska Prypeć

„Ciekawość to rzecz straszna, ale ludzka” pisze Stephen King, ceniony na całym świecie autor horrorów. Mimo że większość jego historii to jedynie fikcja literacka, jego słowa mają swoje odzwierciedlenie w świecie rzeczywistym. Ludzie w swej dociekliwości nie znają granic, a chęć wiedzy i poznania nieznanego popycha ich ku sprawdzeniu własnych limitów. Kwestia strachu i płynącej z niego adrenaliny to jedynie dodatkowa korzyść. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się urban exploring – „Urbex”, czyli eksploracja miejska.

Celem takiej eksploracji jest zwiedzenie, najczęściej w nielegalny sposób, miejsc opuszczonych lub nieprzeznaczonych do użytku publicznego.
Do typowych punktów przyciągających amatorskich odkrywców należą tunele, katakumby, opuszczone szpitale, a dla spragnionych większych wrażeń, całe opuszczone miejscowości.

Najpopularniejszą z nich zdecydowanie jest Prypeć, niegdyś miasto z pięćdziesięciotrzyletnią populacją, zmuszoną do ewakuacji po katastrofie w Czarnobylu. Jednak na terenie Polski również można odnaleźć wyludnione osady. Największą z nich jest Pstrąże.

Pstrąże to bezludna wieś zlokalizowana w województwie dolnośląskim, w gminie Bolesławiec. Cechuje się ona bogatą historią sięgającą aż po czternasty wiek, kiedy to została udokumentowana jako jedno z dóbr kliczkowskich. Najciekawszy okres w dziejach wsi Pstrąże zaczyna się jednak wraz z początkiem dwudziestego wieku, kiedy to zapadła decyzja o jej przebudowie dla potrzeb armii niemieckiej. Wybudowano koszary oraz stajnie, nad płynącą przez wieś rzeką Bóbr postawiono betonowy most, doprowadzono bocznicę kolejową z Leszna Górnego.

Nowo powstałe stajnie po pierwszej wojnie światowej szybko zmieniono w garaże, a most wysadzono podczas wycofywania się wojsk niemieckich. To odcięcie miejscowości od reszty kraju miało kluczowe znaczenie w dziejach wsi. Dnia 10. Lutego 1945 roku Pstrąże zostało zajęte przez wojska radzieckie i pozostawało poza zasięgiem polskiej ludności. Wieś, nazywana wtedy również Strachów, uzyskała miano bazy wojskowej i nie pojawiała się na polskich mapach. Oznaczało to dużą rozbudowę dla wyizolowanej miejscowości, w której wzniesiono mur oddzielający część mieszkalną od militarnej. Cywilna strona obejmowała nie tylko bloki mieszkalne, ale też obiekty użytku publicznego, takie jak szkoła, przedszkole, plac zabaw, a nawet kawiarnia. W strefie wojskowej znajdowało się jeszcze więcej konstrukcji: stadion piłkarski, basen otwarty i klub z biblioteką. Oprócz garaży pełnych czołgów i innych pojazdów wojskowych, według legend miejskich przechowywana była tam również broń atomowa. Wieś trafiła pod polską administrację dopiero w 1994 roku, po wycofaniu się wojsk radzieckich.

Początkowo plany dla nowo odzyskanych terenów obejmowały zasiedlenie miejscowości, jednak z planów tych zrezygnowano już rok później. Pstrąże pozostawało opuszczone i niszczało wystawione na próbę sił natury. Jedyną aktywność stanowiły tam ćwiczenia Wojska Polskiego, w tym wojsk specjalnych jak i straży pożarnej czy policji. Wieś stała się atrakcyjnym punktem dla wielu zwolenników miejskiej eksploracji. Co można było ujrzeć, stawiając kroki w wyludnionej, posowieckiej miejscowości?

Pozornie – nic ciekawego. Rozpadające się brutalistyczne budynki, pełne gipsowych odłamów, powybijanych okien i obdartych tapet. Wchodząc jednak wgłęb tajemniczego miejsca można odnaleźć skromne świadectwo tętniącej niegdyś życiem społeczności; kartki z książek, opony, łuski i naboje, a nawet maskę gazową. Te wszystkie znaleziska kształtują w miarę trafne wyobrażenie o klimacie wsi, która według pobliskiej ludności jest nawiedzona. Historia dolnośląskiego Miasta Duchów, nazywanego też „Polską Prypecią”, może niedługo dobiec końca, gdyż w 2016 roku rozpoczęła się rozbiórka budynków dawnego sowieckiego garnizonu.

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

źródło:

https://nieustannewedrowanie.pl/opuszczonemiasto/ https://en.wikipedia.org/wiki/Pstr%C4%85%C5%BCe

https://kb.pl/inne/ciekawostki/top5opuszczonychmiastwpolsceotowyludnionepolskiemiasta/#lmti1

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj