Szef MON: Sejm przyjął nowelę ustawy o AMW; przepisy m.in. skracają ścieżkę awansu dla wyróżniających się żołnierzy

Błaszczak45.jpg

Sejm przyjął nowelę ustawy o AMW; przepisy m.in. skracają ścieżkę awansu dla wyróżniających się żołnierzy; wprowadzamy także zamrożenie opłat za lokale mieszkalne dla żołnierzy oraz przyspieszamy inwestycje na rzecz Sił Zbrojnych RP – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Ustawa o AMW została przyjęta przez Sejm na początku lipca; w czwartkowym głosowaniu posłowie przyjęli zgłoszone przez Senat poprawki doprecyzowujące.

„Sejm przyjął nowelizację ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, która obejmuje także zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny. Ustawa wróciła do Sejmu po poprawkach wprowadzonych w Senacie. Nowe przepisy skracają ścieżkę awansu dla wyróżniających się żołnierzy – oficerowie młodsi będą mogli być awansowani już po 2 latach, a szeregowi i podoficerowie młodsi po 12 miesiącach. Wprowadzamy także zamrożenie opłat za lokale mieszkalne dla żołnierzy oraz przyspieszamy inwestycje na rzecz Sił Zbrojnych RP” – napisał po głosowaniach w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze.

Jak wskazywano w trakcie prac nad ustawą MON, celem nowych przepisów ma być umożliwienie Agencji Mienia Wojskowego efektywniejszej realizacji ustawowych zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.

Nowelizacja umożliwi zakup przez Agencję sprzętu i usług na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. AMW będzie mogła także prowadzić inwestycje na terenach wojskowych. Nowe rozwiązania mają pozwolić też na uatrakcyjnienie zasad pełnienia zawodowej służby wojskowej, a w konsekwencji ułatwić zwiększenie liczebności polskiej armii.

W przyjętej przez Sejm ustawie znalazły się również przepisy nowelizujące obowiązującą od kwietnia 2022 r. ustawę o obronie Ojczyzny. W przepisach tych zawarto m.in. skrócenie minimalnych okresów służby wymaganych do mianowania żołnierzy na wyższy stopień wojskowy, a także nowe przepisy dotyczące dodatkowych świadczeń dla żołnierzy oraz nowe zasady dot. kwalifikacji wojskowej i przechodzenia ze służby w aktywnej rezerwie lub WOT do służby zawodowej. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj