Zmarł znany aktor i reżyser

znicze.jpg

Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że zmarł Jan Greber – aktor, menadżer kultury, reżyser, kierownik artystyczny, impresario, dyrektor teatrów m.in. w Łodzi, Poznaniu, Krakowie i Warszawie – poinformowano na Fb Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Miał 83 lata.

Aktor zmarł 16 sierpnia w szpitalu w Międzylesiu. O jego śmierci poinformował na Fb Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). „Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że zmarł Jan Greber – aktor, menadżer kultury, reżyser, kierownik artystyczny, impresario, dyrektor teatrów m.in. w Łodzi, w Poznaniu, w Krakowie i w Warszawie” – napisano. Przypomniano, że „w latach 2002-2005 pełnił funkcję Dyrektora Generalnego ZASP”, a „od 1966 r. był członkiem Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia”.

„Zawsze pomocny i wrażliwy na potrzeby środowiska artystycznego. Będzie nam Go bardzo brakowało” – napisano.

Jan Greber urodził się 20 sierpnia 1939 r. w Łucku. W 1963 r. ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. 26 października 1963 r. zadebiutował rolami Matusa, Zaremby i Rekruta II na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu w „Kordianie i chamie” Leona Kruczkowskiego w reż. Marka Okopińskiego. W latach 1963-79 był aktorem poznańskiego Teatru Polskiego. W 1971 r. otrzymał Honorową Odznakę Miasta Poznania.

W latach 1979-80 pracował jako kierownik artystyczny Krakowskiej Estrady. Od 1980 do 1983 r. związany był ze Zjednoczonymi Przedsiębiorstwami Rozrywkowymi, gdzie najpierw był kierownikiem artystycznym, a następnie dyrektorem naczelnym i artystycznym. W latach 2002-05 był dyrektorem generalnym Związku Artystów Scen Polskich.

W filmie zadebiutował w 1962 r. rolą duńskiego telegrafisty w „Na białym szklaku” w reż. Jarosława Brzozowskiego i Andrzeja Wróbla. Popularność przyniosły mu występy w serialach, m.in. w: „Lalce”, „07 zgłoś się”, „Zmiennikach”, „Pierwszym milionie” i „Wszystkich pieniądzach świata”.

W 1999 r. zagrał także w filmie „Jak narkotyk” w reż. Barbary Sass. Po raz ostatni pojawił się na małym ekranie w 2006 r. w roli Henryka Kaszyńskiego w serialu „Pensjonat pod różą”.

Od 1980 r. Jan Greber był mężem aktorki Marzeny Trybały.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj