Media: ukraińskie wojska po raz pierwszy zniszczyły bombowiec strategiczny na terytorium Rosji


Sobotni atak przy pomocy drona na lotnisko wojskowe w obwodzie nowogrodzkim w Rosji skutkował pierwszym potwierdzonym zniszczeniem rosyjskiego bombowca strategicznego przez ukraińskie wojska; samolot Tu-22M3 całkowicie spłonął – zauważył rosyjski niezależny portal Moscow Times.

W sobotę w godzinach porannych bezzałogowiec uderzył w lotnisko w miejscowości Solcy w zachodniej części Rosji, położone między Nowogrodem Wielkim i Pskowem. Rosyjskie ministerstwo obrony informowało, że „uszkodzono co najmniej jedną maszynę”, lecz na zdjęciach z miejsca zdarzenia było wyraźnie widać, że bombowiec doszczętnie spłonął.

Co istotne, zmagający się ze skutkami zachodnich sankcji rosyjski przemysł zbrojeniowy nie dysponuje już wystarczającą bazą inżynieryjno-techniczną, by produkować nowe samoloty tego typu – powiadomił Moscow Times na Telegramie (https://tinyurl.com/2s386y2h).

Wcześniej ukraińska agencja UNIAN przypominała, że Tu-22M3 to bombowiec przenoszący pociski manewrujące Ch-22, które mogą być uzbrojone w głowice jądrowe.

„Organizowane przez Ukrainę ataki i operacje sabotażowe skutkowały już zniszczeniem lub uszkodzeniem ponad 10 samolotów i śmigłowców wojskowych w bazach na terenie Białorusi i (okupowanego) Krymu, a także w Riazaniu, Engelsie oraz w obwodach nowosybirskim i pskowskim” – wymienił Moscow Times.

Opozycyjny serwis podał za swoimi informatorami, że rosyjski dyktator Władimir Putin omawiał ryzyko podobnych aktów sabotażu podczas spotkań z przedstawicielami resortów i instytucji siłowych.

Rozmówcy Putina zawsze „zaklinali się”, że więcej do takich sytuacji nie dojdzie, ale „nikt nie mógł tego zagwarantować na 100 procent” – oznajmił Moscow Times. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj