Portugalia: Polska jest kluczowym państwem dla dalszego rozszerzenia UE na wschód


Relacjonujące rozpoczętą w niedzielę wizytę prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy w Warszawie portugalskie media odnotowują, że Polska jest kluczowym członkiem Unii Europejskiej dla dalszego jej rozszerzenia na wschód.

Telewizja RTP oraz tygodnik “Expresso” wskazują na szereg różnorodnych działań władz Polski w zabieganiu o szybszą integrację z UE Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

“Polska z powodu swojego położenia będzie głównym graczem także w odbudowie Ukrainy”, napisał “Expresso”, odnotowując, że w dalszym ciągu nie wiadomo, czy Rebelo de Sousa uda się z Warszawy na Ukrainę. Portugalski polityk spodziewany jest z powrotem w Lizbonie we wtorek.

Lizboński tygodnik wskazuje na dużą ofiarność Polski w pomocy udzielanej Ukrainie i napływających z tego kraju uchodźców wojennych.

“Wprawdzie dziś na terytorium Polski przebywa około 1,5 mln ukraińskich uchodźców, ale w sumie na jej terytorium po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji ugoszczono 14 mln uciekinierów wojennych z Ukrainy”, zaznaczył “Expresso”.

Telewizja CNN Portugal odnotowuje z kolei, że pomimo zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi oraz wojny w sąsiedniej Ukrainie Polska pozostaje krajem atrakcyjnym “dla wielu mieszkających na jej terytorium Portugalczyków”.

W rozmowie z lizbońską stacją selekcjoner polskiej reprezentacji piłkarskiej Fernando Santos powiedział, że Polska jest spokojnym krajem. Portugalski szkoleniowiec powiedział, że “w Polsce na co dzień nie wyczuwa się zagrożenia płynącego ze wschodu”.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj