W poniedziałek i we wtorek odbędą się poprawkowe egzaminy maturalne

Twitter/@newsjsPL

W poniedziałek i we wtorek odbędą się poprawkowe egzaminy maturalne, w poniedziałek ustne, we wtorek pisemne. Przystąpienie do egzaminów poprawkowych zadeklarowało blisko 33,7 tys. maturzystów – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

W tym roku egzaminy dojrzałości przeprowadzono w dwóch formułach. W nowej (Formuła 2023) maturę zdawali absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Absolwenci czteroletnich techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia zdawali maturę jeszcze w starej formule (Formuła 2015). W tej samej zdawali też abiturienci z wcześniejszych roczników.

Niezależnie od formuły maturzyści pisali trzy obowiązkowe egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe były też dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych musieli też zdawać egzamin pisemny i ustny z tego języka.

Maturzyści musieli też przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym co najmniej 30 proc. punktów. W przypadku przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym, nie ma progu zaliczeniowego.

Wstępne wyniki matur Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na początku lipca. Podała, że maturę zdało w tym roku 84,4 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Podała także, że 11,3 proc. abiturientów nie zdało jednego przedmiotu. Maturzysta, który nie zdał tylko jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu.

Aby przystąpić 21-22 sierpnia do egzaminu poprawkowego, maturzyści, którzy nie zdali jednego egzaminu, musieli do 14 lipca złożyć pisemne deklaracje w swojej szkole. Deklaracje przystąpienia do poprawkowego egzaminu ustnego złożyło 2289 maturzystów, do poprawkowego egzaminu pisemnego 31 404 osoby.

Wyniki poprawkowych egzaminów maturzyści poznają 8 września. Tego samego dnia CKE ogłosi pełne wyniki egzaminu maturalnego, zawierające wyniki egzaminów przeprowadzonych w sesji głównej – majowej, dodatkowej – czerwcowej i poprawkowej – sierpniowej.

Maturzyści, którzy nie zdali więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, mogą poprawić wyniki dopiero za rok. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj