Müller: polityka resetu z Rosją miała mieć duże koszty


Polityka resetu z Rosją miała mieć duże koszty, również w elementarnych faktach historycznych – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia, zapytany o doniesienia, jakie pojawiły w serialu dokumentalnym „Reset”.

Rzecznik rządu został zapytany w Polskim Radiu o doniesienia, jakie pojawiły się w pierwszym odcinku drugiego serialu dokumentalnego „Reset”, którego autorami są Michał Rachoń i Sławomir Cenckiewicz. Autorzy serialu dotarli do nieznanej dotąd korespondencji szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa z ówczesnym ministrem SZ Radosławem Sikorskim z 2009 r., w której omawiali oni usunięcie sprawy zbrodni katyńskiej z listy kwestii spornych.

„Rząd Donalda Tuska współdziałał wraz z władzami Rosji, by usunąć zbrodnię katyńską z listy spraw spornych i doprowadzić do nieuznania jej za ludobójstwo – aby ułatwić Putinowi tworzenie nowej architektury Europy” – wskazano na portalu TVP Info.

Piotr Müller podkreślił, że „polityka resetu z Rosją – jak widać – miała mieć duże koszty, również w elementarnych faktach historycznych”. „Rosji od dłużnego czasu zależało na tym, aby temat Katynia nie stał na drodze w relacjach polsko-rosyjskich. Rozumiem, że Rosji na tym zależało. Zaczynam się obawiać, jak to jest możliwe, że tego typu tematy były również rozważane do odpuszczania przez kierownictwo ministerstwa spraw zagranicznych i kierownictwo rządu” – powiedział rzecznik rządu.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj