NFOŚiGW przekaże ponad 13 mln zł na budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Gaju Oławskim


Ponad 13 mln przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Gaju Oławskim. We wtorek porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele Funduszu oraz beneficjenta, spółki Promet-Plast.

Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska podkreślił, że obecnie stajemy w obliczu kluczowego wyzwania, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, a równocześnie potrzeby zapewnienia powszechnego dostępu do infrastruktury tankowania paliw alternatywnych.

 

Dlatego też – jak wskazał – powstał program „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”. „Chcemy, aby w całej Polsce powstawały kolejne ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodoru. Poprzez wsparcie, określone w warunkach programu, możliwa jest budowa takich właśnie stacji wodorowych, jak ta w Gaju Oławskim. Dzięki temu otwierają się nowe możliwości dla sektora transportu publicznego i indywidualnego oraz spedycji transportu ciężarowego w zakresie zachowania konkurencyjności na rynku” – powiedział wiceminister.

 

W ramach projektu powstanie ogólnodostępna stacja tankowania wodoru zlokalizowana w miejscowości Gaj Oławski. Stacja wyposażona zostanie w 3 dystrybutory posiadające po 1 punkcie tankowania. Jeden o ciśnieniu 700 bar i dwa o ciśnieniu 350 bar, co pozwoli na tankowanie pojazdów różnego typu, takich jak samochody osobowe, ciężarowe, czy autobusy. Zakładana maksymalna dzienna możliwość tankowania wodoru w stacji to 1 200 kg/dzień.

 

„Wspierając budowę stacji tankowania wodoru tworzymy wygodną i dostępną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii. Stacje umożliwiają użytkownikom łatwe i wydajne tankowanie wodoru, dając impuls rozwojowi pojazdów napędzanych tą technologią. Dofinansowanie takich inicjatyw jest nie tylko inwestycją w przyszłość, ale także oznaką odpowiedzialności za środowisko i przyszłe pokolenia” – podkreślił wiceprezes zarządu NFOŚiGW Artur Michalski. Dodał, że przedsięwzięcie przyniesie korzyści ekologiczne, ale również stworzy nowe miejsca pracy i pobudzi innowacje w sektorze energetycznym.

 

Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 31 marca 2025 r. (PAP)

 

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj