Przedstawiciel ambasady Niemiec zaproszony do MSZ w związku z atakiem na Polaka w Monachium


W związku z brutalnym atakiem na polskiego obywatela, do którego doszło na jednej ze stacji metra w Monachium, do polskiego MSZ zaproszony został przedstawiciel niemieckiej ambasady w Warszawie – przekazał w środę resort dyplomacji.

We wtorek niemieckie media poinformowały, że młody Polak został zgwałcony na stacji metra w Monachium. Domniemanym sprawcą, który przebywa w policyjnym areszcie, jest 20-latek z Afganistanu.

W komunikacie opublikowanym w środę na stronie MSZ przekazano, że podczas rozmowy w MSZ przekazano stronie niemieckiej, że sytuacje tego rodzaju mogą powtórzyć się w przyszłości. „W tym kontekście podkreślono pilną potrzebę przeprowadzenia skutecznej kampanii informacyjnej, która zwróci uwagę na potencjalne niebezpieczeństwo bycia ofiarą podobnych przestępczych czynów, w tym wobec obywateli polskich” – czytamy w informacji MSZ.

Poinformowano również – jak głosi komunikat – stronę niemiecką, że w przypadku trudności w zorganizowaniu takiej akcji informacyjnej, władze RP deklarują gotowość wsparcia w tym zakresie.

Przekazano też, że przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych zwrócił się do strony niemieckiej o przekazanie prośby do właściwych służb i organów Republiki Federalnej Niemiec o podjęcie współpracy z polskimi służbami konsularnymi w Monachium w celu umożliwienia udzielenia wszechstronnej pomocy poszkodowanemu obywatelowi polskiemu.

Jak przekazała rzeczniczka Ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka, „polskie służby konsularne w Monachium pozostają od wczoraj w kontakcie z miejscową policją i wyjaśniają szczegóły zajścia”. „Żaden obywatel polski nie zwrócił się dotychczas do służb konsularnych w Niemczech o udzielenie pomocy w związku z tym zdarzeniem” – przekazała. „Z uwagi na charakter sprawy i na dobro poszkodowanego nie będziemy udzielać szczegółowych informacji” – podkreśliła. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj