Ukraina/ Prezydent Zełenski: głównym zadaniem Platformy Krymskiej są przygotowania do wyzwolenia półwyspu

ukraina.jpeg

Głównym zadaniem Platformy Krymskiej są przygotowania do wyzwolenia okupowanego przez Rosję półwyspu – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, otwierając w środę obrady forum, którego zadaniem jest przywrócenie jedności terytorialnej jego kraju. W spotkaniu uczestniczy zdalnie prezydent RP Andrzej Duda.

Szef państwa w swoim wystąpieniu podkreślił kwestię wartości prawa międzynarodowego, którego przestrzeganie gwarantuje pokój – powiedział PAP szef BPM Marcin Przydacz.

Uczestnikami szczytu są także m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i sekretarz stanu USA Antony Blinken. Wszyscy oni zwrócili się do obecnych na szczycie za pośrednictwem łączy wideo.

„Krym zostanie wyzwolony tak jak wszystkie pozostałe części Ukrainy, które na razie, niestety, znajdują się pod okupacją” – powiedział Zełenski na początku spotkania.

Prezydent Ukrainy ujawnił, że w tegorocznych, trzecich obradach Platformy Krymskiej uczestniczą przedstawiciele 63 państw i organizacji międzynarodowych.

Większość z uczestników przemawia za pośrednictwem łączy wideo, jednak w Kijowie obecni są m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda, prezydent Czarnogóry Jakov Milatović, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, premier Finlandii Petteri Orpo oraz premier Mołdawii Dorin Recean.

„Każdego roku mamy coraz więcej uczestników i więcej zgody, że okupacja jest przestępstwem wobec prawa międzynarodowego i wobec ludzi. Dziękuję wszystkim, którzy przyjechali na Ukrainę i na Platformę Krymską, i wszystkim, którzy będą uczestniczyli w niej online” – podkreślił prezydent Ukrainy.

W tym roku Platforma Krymska zebrała się po raz trzeci. W ubiegłym roku jedynym zagranicznym przywódcą, który przyjechał do Kijowa na obrady platformy osobiście, był prezydent RP Andrzej Duda.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj