„WSJ”: katastrofa samolotu Prigożyna była zamachem, ale według wstępnych informacji nie dokonano go za pomocą rakiety


Rozbicie samolotu Jewgienija Prigożyna było wynikiem zamachu, ale według wstępnych informacji nie dokonano go za pomocą rakiety ziemia-powietrze – poinformował w czwartek „Wall Street Journal”, powołując się na przedstawicieli władz USA. Wcześniej informacje o przekonaniu amerykańskich urzędników o strąceniu samolotu takim pociskiem podawał Reuters.

Jak przekazała gazeta, według amerykańskich oficjeli, z którymi rozmawiała, wstępne informacje wywiadowcze wskazują na to, że katastrofa Embraera w obwodzie twerskim była wynikiem planu zabicia szefa Grupy Wagnera, lecz nie zestrzelenia samolotu rakietą obrony powietrznej. Zamiast tego dane mają wskazywać na wybuch bomby na pokładzie „lub inny typ sabotażu”.

Urzędnicy mieli podkreślić, że są to wstępne i niekompletne jeszcze oceny wywiadu USA.

Nieco wcześniej agencja Reutera, również powołując się na przedstawicieli amerykańskich władz, podała, że samolot z Prigożynem i jego bliskimi współpracownikami z Grupy Wagnera został strącony rakietą ziemia-powietrze, wystrzeloną z terytorium Rosji. Podobne spekulacje podawały wkrótce po katastrofie związane z wagnerowcami rosyjskie kanały na Telegramie.

W środę wieczorem rosyjska agencja transportu lotniczego Rosawiacja potwierdziła, że na pokładzie prywatnego samolotu, który rozbił się tego dnia w obwodzie twerskim, był Prigożyn i jego „prawa ręka” Dmitrij Utkin, pseudonim „Wagner”, od którego grupa wzięła swoją nazwę. Obok nich zginęło pięciu innych ważnych wspólników Prigożyna oraz trzech członków załogi samolotu.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj