W Katowicach odsłonięto dar od Wrocławia: krasnalkę Krystynkę

mat prasowy

Podarowaną przez samorząd Wrocławia miniaturową postać krasnala płci żeńskiej, mającą upamiętniać dziennikarkę, senator i społeczniczkę Krystynę Bochenek, odsłonięto w czwartek przy Teatrze Śląskim w Katowicach.

Jak przypomniał w czwartkowej informacji katowicki samorząd, niewielkie rzeźby krasnali to jeden z symboli Wrocławia: ich liczba od 2005 r., kiedy zaczęły być umieszczane w przestrzeni tamtego miasta, stale rośnie. Teraz, z inicjatywy Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, taka rzeźba krasnalki, opatrzona rysami Krystyny Bochenek, stanęła też w Katowicach.

Katowickie Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek jest organizatorem m.in. Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn, który odbywa się corocznie w marcu (13 marca przypadają imieniny Krystyny) od 1998 r. Jego inicjatorką była właśnie Krystyna Bochenek. Pomysł narodził się spontanicznie podczas promocji jej książkowego zbioru rozmów pt. „Jak Krystyna z Krystyną”.

Od tego czasu coroczne spotkania Krystyn w różnych miastach Polski to manifestacja wspólnoty kobiet. Krystyny pokazują, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, sytuację rodzinną, narodowość czy nadmiar obowiązków, można znaleźć czas i chwilę wytchnienia od codzienności. Towarzyszy temu poznawanie nowych miast, ich historii, kultury, zabytków i wspólna zabawa. W tym roku zjazd odbył się we Wrocławiu.

„Podczas 26. Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn (…) we Wrocławiu, by upamiętnić to spotkanie, stworzono figurkę krasnalki Krystynki. To hołd miasta Wrocławia dla twórczyni ruchu Krystyn, śp. wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek” – wyjaśniła kierująca obecnie Stowarzyszeniem Krystyn Krystyna Gaczek.

Rzeźbę przekazał Krystynom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Z prezydentem Katowic, Marcinem Krupą uzgodniono, że krasnalka Krystynka stanie w sąsiedztwie miejsca, przy którym co roku odbywa się zbiórka Zjazdu Krystyn, obok Teatru Śląskiego w Katowicach.

„To miasto, w którym Krystyna Bochenek mieszkała i pracowała, najpierw w Radiu Katowice, a potem w biurze senatorskim, które mieściło się właśnie w siedzibie Teatru Śląskiego. Stąd też pomysł na lokalizację miejsca, w którym zamontowano figurkę” – uściśliła honorowa prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek Krystyna Szaraniec.

Krystyna Bochenek, z domu Neuman, urodziła się w 1953 r. roku w Stalinogrodzie – taką nazwę narzucono Katowicom po śmierci Stalina. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, a następnie studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 r. była dziennikarką Polskiego Radia Katowice.

Przez wiele lat współpracowała też z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Była inicjatorką „Ogólnopolskiego Dyktanda” – największej w kraju i organizowanej także poza jego granicami imprezy promującej język polski, gali „Ambasador Polszczyzny”, a także współinicjatorką Metropolitalnego Święta Rodziny.

Była animatorką licznych wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym kwesty „Mamo nie płacz” (1992) na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu, promowała m.in. krwiodawstwo i badania profilaktyczne kobiet. Była inicjatorką cyklicznej imprezy „Zjazd Krystyn” – dorocznego zgromadzenia imienniczek, pozwalającego setkom kobiet poznawać odległe zakątki Polski. Jako autorka i współautorka opublikowała trzy książki: „X jubileuszowe Dyktando”, „Chirurdzy i detektywi” oraz „Jak Krystyna z Krystyną”.

Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (w tym jako przewodnicząca Komisji Języka w Mediach). Była inicjatorką uchwały w sprawie ustanowienia przez Senat RP roku 2006 Rokiem Języka Polskiego. Była senatorem V, VI i VII kadencji (2004–2010) oraz wicemarszałkiem Senatu VII kadencji.

Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Została pochowana na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Pośmiertnie odznaczono ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Przed rokiem jej popiersie zostało odsłonięte w plenerowej Galerii Artystycznej Katowic, obok podobizn innych znanych postaci związanych z tym miastem.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek zostało powołane w grudniu 2011 r. w Teatrze Śląskim, aby kontynuować założony w 1998r. przez Krystynę Bochenek społeczny ruchu kobiet o imieniu Krystyna. Stowarzyszenie m.in. prowadzi i wspiera działalność charytatywną. Ponadto Krystyny 13 marca co roku spotykają się, aby wspólnie przeżywać swoje święto.(PAP)

autor: Mateusz Babak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj