Michel: Unia Europejska musi być gotowa na przyjęcie nowych państw członkowskich do 2030 r.


Unia Europejska musi być gotowa na przyjęcie nowych państw członkowskich do 2030 r. – powiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji w słoweńskim kurorcie nad jeziorem Bled.

„Wierzę, że do 2030 r. musimy być gotowi na rozszerzenie” – powiedział Michel cytowany przez Reuters. „To ambitne, ale konieczne. Pokazuje, że podchodzimy do tego poważnie” – dodał.

Sześć państw Bałkanów Zachodnich – Albania, Bośnia, Kosowo, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia – znajduje się na różnych etapach procesu przystępowania do UE. W ubiegłym roku Mołdawia i Ukraina uzyskały status krajów kandydujących. Na otrzymanie tego statusu czeka również Gruzja.

Michel powiedział, że aby przystąpić do UE, przyszłe państwa członkowskie będą musiały wdrożyć reformy zapewniające niezależność sądownictwa, zwalczać przestępczość zorganizowaną i korupcję oraz dostosować swoją politykę zagraniczną do polityki państw członkowskich UE. Wezwał też wszystkich kandydatów – jak informuje Reuters – do rozwiązania swoich dwustronnych konfliktów przed przystąpieniem do Unii Europejskiej.

Michel dodał, że Rada Europejska omówi kwestię rozszerzenia na swoim następnym posiedzeniu.

i (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj