N. Maliszewski: kolejny sondaż ze wzrostem poparcia dla PiS, jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa

fot. youtube.com

Kolejny sondaż ze wzrostem poparcia dla PiS; jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa – wskazał w poniedziałek szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski, komentując wyniki najnowszego badania CBOS.

CBOS przekazał, że od lipcowego pomiaru, w którym notowania dwóch najsilniejszych partii były wyrównane, nastąpiło umocnienie poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, na które głos zamierza oddać niemal dwie piąte potencjalnych wyborców (37 proc., wzrost o 8 pkt proc.), i osłabienie Koalicji Obywatelskiej wskazywanej teraz przez ponad jedną piątą (21 proc., spadek o 7 pkt proc.).

„37 proc PiS + 8 pp. Kolejny wynik ze wzrostem PiS. My jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa. Przeciw przymusowej relokacji migrantów, wyprzedaży majątku narodowego, podwyższeniu wieku emerytalnego, rozebraniu płotu na granicy!” – napisał w poniedziałek na Twitterze (X) szef Rządowego Centrum Analiz.

Badanie CBOS pokazało też, że nieco gorsze notowania niż w ostatnich miesiącach ma Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą głos oddałoby obecnie sześciu na stu deklarujących chęć głosowania (6 proc., od lipca spadek o 3 pkt). Skala poparcia dla dwóch pozostałych ugrupowań pozostaje względnie stabilna. Z deklaracji respondentów wynika, że na Trzecią Drogę (Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL-Koalicja Polska) zamierza obecnie głosować co dwudziesty potencjalny wyborca (5 proc.), a na Lewicę – co dwudziesty piąty (4 proc.).

Jak podkreślono, mimo zbliżających się wyborów wzrósł (z 18 proc. w lipcu do 24 proc. w sierpniu) odsetek badanych niezdecydowanych, na kogo głosować – jest on najwyższy w tym roku. Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, deklaruje 80 proc. Polaków. Jak wskazano, od maja bieżącego roku odsetek pozostaje na względnie stałym poziomie.

Badanie zrealizowano od 14 do 27 sierpnia na próbie 1024 osób (w tym: 61,9 proc. metodą CAPI, 24,8 proc. – CATI i 13,3 proc. – CAWI).

Pytanie brzmiało: na kandydata której partii/ ugrupowania głosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu? Wśród możliwych odpowiedzi wskazano m.in. Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Suwerenną Polską, Partią Republikańską i Kukiz‘15); Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni, Agrounia); Konfederacja Wolność i Niepodległość (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy, Konfederacja Korony Polskiej); Trzecia Droga – koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL Koalicji Polskiej (Polska 2050 Szymona Hołowni, Polskie Stronnictwo Ludowe, UED, Konserwatyści); Lewica (Nowa Lewica, Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy). (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj