W latach 2008-2015 przestało istnieć 629 jednostek wojskowych, zmieniono także struktury dowództwa

22.03.2019 - Chechlo Pustynia bledowska TSW 11MBOT 16/8 PT Fot. DWOT

W latach 2008-2015 przestało istnieć 629 jednostek wojskowych, w tym m.in. 1. Dywizja Zmechanizowana w Legionowie i część podległych jej jednostek, a także m.in. pułk artylerii w Braniewie, czy Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych; zmieniono także struktury dowództwa, likwidując dowództwa rodzajów SZ.

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w poniedziałek na Twitterze spot dotyczący likwidowanych przez rząd PO-PSL jednostek wojskowych. W spocie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ujawnia list ówczesnego starosty legionowskiego Jana Grabca do szefa MON Bogdana Klicha, aby nie likwidować 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. Błaszczak podkreśla, że jednostka ta została zlikwidowana.

Szef MON wskazuje w spocie na plik pism, które ma przed sobą. „To są listy, które samorządowcy, kombatanci, parlamentarzyści pisali do premiera Tuska i jego ministrów obrony. Są to rozpaczliwe prośby, by nie likwidować jednostek wojskowych. Dowód na to, że okres rządów PO był czasem zwijania państwa polskiego” – powiedział w spocie Mariusz Błaszczak.

Minister informował w lutym tego roku w mediach społecznościowych, że w latach 2008-2015 zlikwidowano 628 jednostek organizacyjnych WP.

Wśród tych jednostek znalazła się m.in. 1. Dywizja Zmechanizowana w Legionowie, której dowództwo działało w podwarszawskim Legionowie; została ona rozformowana 1 września 2011 roku. W jej skład wchodziła m.in. istniejąca obecnie 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki, 3 Brygada Zmechanizowana Legionów w Lublinie, pułk przeciwlotniczy w Gołdapi czy batalion saperów w Orzyszu na Mazurach, a także batalion rozpoznawczy w Siedlcach. Rozformowany został także wchodzący w skład dywizji 1 Ciechanowski Pułk Artylerii.

Ponadto zlikwidowana została np. 16. Brygada Zmechanizowana w Morągu, wchodząca w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej, rozlokowanej w woj. warmińsko-mazurskim, wzdłuż granicy z rosyjskim Obwodem Królewieckim. 16. Dywizja została uszczuplona także m.in. o 16. Pomorski Pułk Artylerii w Braniewie, który przestał istnieć z dniem 31 grudnia 2011.

W 2018 roku decyzją szefa MON powstała 18 Dywizja Zmechanizowana w Siedlcach. W jej skład weszły m.in.: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, a także powstała w 2019 roku w Lublinie 19 Brygada Zmechanizowana. Częścią dywizji stały się również nowe jednostki – m.in. 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie, 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu pod Zamościem, 18 Batalion Rozpoznawczy, który ma być ulokowany w Białej Podlaskiej.

Na początku bieżącego roku szef MON zatwierdził koncepcję sformowania 1. Dywizji Piechoty Legionów – piątej dywizji w polskiej armii. Jak zapowiedział, jej jednostki ulokowane będą przede wszystkim w woj. podlaskim – między jednostkami 18. Dywizji Zmechanizowanej rozlokowanymi głównie w woj. mazowieckim i lubelskim oraz jednostkami 16. Dywizji, rozlokowanymi głównie w woj. warmińsko-mazurskim. Nowe jednostki mają powstać m.in. w Łomży, Grajewie, Kolnie, a także m.in. w Czerwonym Borze nieopodal Zambrowa oraz w Siemiatyczach. W jej ramach ma m.in. zostać odtworzona jednostka w Ciechanowie. Jak zapowiadał szef MON, trwają również analizy dotyczące powołania kolejnej, szóstej dywizji WP.

W poprzedniej dekadzie likwidacji lub przekształceniu uległ także szereg innych jednostek – piętnaście dywizjonów rakietowych obrony powietrznej, eskadry lotnicze – 8 eskadr lotnictwa taktycznego, 4 eskadry lotnictwa transportowego oraz transportowo-łącznikowego w Powidzu i Krakowie oraz Bydgoszczy i Wrocławiu, a także eskadry lotnicze Marynarki Wojennej w Gdyni, Darłowie i Siemirowicach. Obecnie w Siłach Powietrznych funkcjonują 2 skrzydła lotnictwa Taktycznego (bazy w Świdwinie, Malborku, Mińsku Mazowieckim, Łasku oraz Poznaniu), 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego z bazami w Powidzu i Krakowie, a także skrzydło lotnictwa szkolnego.

Rozformowany we wrześniu 2010 został również Polsko-Ukraiński Batalion Sił Pokojowych w Przemyślu, składający się z kontyngentów wystawionych przez Polskę, Ukrainę i Litwę (do 2009). W ramach jednostki tej m.in. szkolono żołnierzy ukraińskich, oddział brał również udział w misji pokojowej w Kosowie. Po likwidacji jednostki jej polscy żołnierze weszli w skład batalionu w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

W 2013 i 2014 roku w życie weszła również reforma dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi. W miejsce istniejących dotychczas dowództw poszczególnych rodzajów wojsk – Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej czy Wojsk Specjalnych – powstało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w ramach którego działają Inspektoraty poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Przyjęta w 2013 r. reforma przekształciła także Sztab Generalny w ośrodek planowania strategicznego oraz doradzania prezydentowi i ministrowi obrony.

Pod koniec grudnia 2018 r. w polskim wojsku zaczął obowiązywać nowy system kierowania i dowodzenia (SKiD), który oznaczał odejście od reformy wprowadzonej w 2014 r. Sztab Generalny WP ponownie stał się naczelnym organem dowódczym, a szef SGWP zyskał miano „pierwszego żołnierza”. Pod Sztab na mocy tych przepisów podlegają główne dowództwa – Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, a także Inspektorat Sił Zbrojnych.

W sierpniu b.r. prezydent Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy, która, jak deklaruje BBN, kontynuuje te zmiany – ma przekształcić Dowództwo Operacyjne RSZ i Dowództwo Generalne RSZ w Dowództwo Połączonych RSZ. Ponadto mają zostać odtworzone dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.

W latach 2008-2010 polskie Siły Zbrojne przeszły szereg przemian związanych z uzawodowieniem armii – m.in. w grudniu 2008 zrezygnowano z powszechnego poboru, a na początku 2010 polska armia stała się całkowicie zawodowa. W związku z tym została poważnie zmieniona organizacja Wojska Polskiego i jego podział na jednostki.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj