Wiceszef MON: za rządów PO-PSL rozformowano ponad 620 jednostek wojskowych


W okresie rządów PO-PSL rozformowano ponad 620 jednostek wojskowych, zlikwidowano też 400 posterunków policji; to było osłabienie potencjału obronnego i bezpieczeństwa RP – powiedział w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef MON.

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w poniedziałek na Twitterze spot dotyczący likwidowanych przez rząd PO-PSL jednostek wojskowych.

Skurkiewicz powiedział, że w momencie, kiedy były likwidowane jednostki wojskowe w całej Polsce, do resortu obrony narodowej były wysyłane setki różnego rodzaju pism, listów i próśb również m.in. przez ówczesnego starostę legionowskiego Jana Grabca, by tego nie robić.

Skurkiewicz powiedział, że w okresie rządów PO-PSL „rozformowano ponad 620 jednostek wojskowych, zlikwidowano też 400 posterunków policji”. „To było osłabienie potencjału obronnego i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej” – podkreślił wiceszef MON.

Mówił, że rząd PiS odtwarza potencjał obronny na wschodzie Polski. „18 Dywizja Zmechanizowana, która operuje na wschód od Wisły, została odtworzona już w 2018 r. dzisiaj tworzymy 1 Dywizję Piechoty Legionów, operującą na odcinku północno-wschodnim” – mówił Skurkiewicz.

Według niego, doktryna rządu PO-PSL była nakierowana na ustanowienie – w przypadku ataku ze wschodu – linii obrony na Wiśle. „Tereny na wschodzie Polski miały być oddane, a dopiero potem – ruchami okrążającymi odbijane. Absolutnie nie identyfikujemy się z tym w PiS” – powiedział Skurkiewicz.

W spocie szef MON mówi, że za czasów PO-PSL, ówczesny starosta legionowski Jan Grabiec pisał do ministra obrony Bogdana Klicha, że „rozformowanie jednostek wojskowych wchodzących w skład Pierwszej Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki jest ciosem w naszą społeczną tożsamość”. „Ta dywizja została zlikwidowana, o czym dziś nie pamięta ten, który sprzeciwiał się jej rozformowaniu” – zauważył Błaszczak.

W spocie wykorzystano fragment audycji telewizyjnej, w której dziennikarz pyta siedzącego w studiu Jana Grabca: „Dlaczego w czasie rządów PO i PSL likwidowaliście jednostki wojskowe”. Na pytanie Grabiec odpowiada: „Nie likwidowaliśmy jednostek wojskowych. To kłamstwo powtarzane od kilku lat przez polityków PiS-u”. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj