Przewodniczący Konferencji Biskupów rzymskokatolickich o wypowiedzi papieża: popieranie „ruskiego miru” niedopuszczalne

Franciszek2.jpg

Wszelkie przejawy popierania „ruskiego miru” są niedopuszczalne – oświadczył we wtorek przewodniczący Konferencji Biskupów Kościoła rzymskokatolickiego Ukrainy, biskup Witalij Skomarowski, komentując słowa papieża Franciszka skierowane do młodych Rosjan.

„Ogromne niezrozumienie i ból wywołały wśród wiernych naszego Kościoła na Ukrainie i za granicą fragmenty wystąpienia Ojca Świętego podczas wszechrosyjskiego spotkania młodzieży katolickiej, które odbyło się 25 września 2023 roku” – powiedział bp Skomarowski, cytowany na stronie internetowej Kościoła rzymskokatolickiego Ukrainy. (https://tinyurl.com/yc8x49j5)

„Bezsprzecznie wypowiedzi te były wyrazem wsparcia pasterza dla swoich wiernych, ojca duchownego dla swoich dzieci. Jednak mówienie o „wielkiej Rosji” z jej ogromną kulturą i człowieczeństwem świadczy, niestety, o dalszym istnieniu mitu o humanizmie i wielkości państwa, które już dziewięć lat prowadzi krwawą i brutalną wojnę przeciwko Ukrainie” – podkreślił ukraiński biskup.

Skomarowski wskazał, że podobne wypowiedzi wywołują zaniepokojenie. „Jako Kościół i społeczeństwo ukraińskie odrzucamy i uważamy za niedopuszczalne jakiekolwiek przejawy popierania +ruskiego miru+, który przyniósł tyle bólu i cierpienia na naszą ziemię i do naszych rodzin” – powiedział.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Kościoła rzymskokatolickiego wyraził jednocześnie przekonanie, że papież nie popiera imperializmu rosyjskiego i przypomniał zasługi Franciszka dla Ukrainy.

„Apelujemy do wiernych i ludzi dobrej woli, by nie ograniczali się do oddzielnych wypowiedzi Ojca Świętego, lecz zauważali solidarność z Ukrainą w jego działaniach” – oświadczył bp Skomarowski.

W piątek, na zakończenie telemostu z Petersburgiem, papież Franciszek zwrócił się do około 400 młodych rosyjskich katolików.

W improwizowanym fragmencie powiedział: „Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji; wielkiej Rosji świętych, króla, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie. Nie rezygnujcie nigdy z tego dziedzictwa. Jesteście spadkobiercami Matki Rosji, idźcie z nią naprzód. I dziękuję wam za wasz sposób bycia, za sposób, w jaki jesteście Rosjanami”.

„Imperialistyczną propagandę” zarzucił papieżowi rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, a wyjaśnień od Watykanu zażądał zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Swiatosław Szewczuk.

Watykan oświadczył we wtorek, że w słowach skierowanych do młodych rosyjskich katolików papież Franciszek nie zachęcał ich do „wychwalania imperialistycznej logiki”.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj