Niezależne media: duchowny skazany na trzy lata kolonii karnej za krytykę agresji Kremla na Ukrainę

Rosja Wojsko
Fox: Pixabay

Rosyjski prawosławny mnich Ioann Kurmojarow został w czwartek skazany przez sąd w Petersburgu na trzy lata kolonii karnej za krytykę inwazji Kremla na Ukrainę z punktu widzenia moralności chrześcijańskiej – powiadomiła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Hieromnich, czyli zakonnik posiadający święcenia kapłańskie, napisał w marcu 2022 roku w mediach społecznościowych, że polegli na Ukrainie żołnierze z Rosji nie zostaną zbawieni, lecz trafią do piekła. „Ci, którzy dopuścili się agresji, nie znajdą się w raju” – ocenił wówczas Kurmojarow.

Za to „przewinienie” prokuratura żądała wobec duchownego siedmiu lat pozbawienia wolności. Podczas procesu mnich wyjaśniał, że jego krytyczne wypowiedzi „miały charakter wyłącznie religijny”, a inwazja Kremla na Ukrainę wywołała u niego wzburzenie, ponieważ jest to wojna toczona przez dwa prawosławne narody – czytamy na portalu opozycyjnej telewizji.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego, kierowana przez patriarchę Cyryla, jednoznacznie poparła najazd na Ukrainę. W ubiegłym roku, w początkowej fazie wojny, pojawiły się m.in. nagrania, na których Cyryl ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.

Opozycjoniści z Rosji i zachodni obserwatorzy podkreślają, że surowe kary wprowadzone przez władze w Moskwie po inwazji na sąsiedni kraj coraz bardziej przypominają represje z czasów stalinowskich. Od kilku miesięcy rosyjskie sądy wymierzają drakońskie wyroki, takie jak np. 20 lat pozbawienia wolności za podpalenia budynku wojskowej komendy uzupełnień. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj