SWAP: zrekompensowanie strat materialnych jest tylko symbolicznym zadośćuczynieniem dla ofiar niemieckiej napaści


„Życie ludzkie nie ma ceny, ale zrekompensowanie strat materialnych jest tylko symbolicznym zadośćuczynieniem dla ofiar niemieckiej napaści na Polskę oraz minimalną próbą zniwelowania gigantycznych strat” – stwierdza Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP).

W rezolucji przesłanej PAP w piątek organizacja przypomina, że w czasie wojny śmierć przeszło 5,2 mln polskich obywateli. Straty materialne jakich państwo polskie doznało ze strony Niemiec szacowane są na 6 bilionów 200 miliardów zł. Symbolem tych strat było całkowite zniszczenie Warszawy.

„Domaganie się od państwa niemieckiego odszkodowań za szkody wyrządzone Polsce w czasie II wojny światowej jest POLSKĄ RACJĄ STANU, co na szczęście zrozumiały prawie wszystkie ugrupowania polityczne w Polsce, o czym świadczy uchwała Sejmu RP z dnia 14 września 2022 r., poparta przez 418 posłów na 437 głosujących” – podkreśla SWAP.

Najstarsza polska organizacja kombatancka działająca poza granicami Polski wyraża poparcie dla działań w tej sprawie ze strony władz Rzeczypospolitej Polskiej.

SWAP przypomina, że jego członkami w okresie ponad 100 letniej działalności byli na początku żołnierze Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, którzy w latach 1914–1920 walczyli o odzyskanie i utrzymanie niepodległości naszej Ojczyzny. Kolejnym pokoleniem stali się żołnierze z okresu II wojny, m.in. obrońcy Polski we wrześniu 1939 roku, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (włącznie z 2 Korpusem Polskim gen. Władysława Andersa) oraz konspiracyjnej Armii Krajowej, m. in. uczestnicy Powstania Warszawskiego.

„Wielu z nich to w dużej mierze ofiary IV rozbioru Polski (Pakt Ribbentrop – Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku) i niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku. W następstwie tych wydarzeń i nastania barbarzyńskiej, niemieckiej okupacji, wielu z nich straciło członków swoich rodzin i dorobek życia, często kilku pokoleń: domy, mieszkania, gospodarstwa rolne, zakłady rzemieślnicze i fabryki, przedsiębiorstwa handlowe i usługowe” – akcentuje polonijna organizacja.

W kontekście agresji Rosji na Ukrainę wyraża poparcie dla działań władz Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie zapewnienie bezpieczeństwa, zachowania niepodległości, wzmocnienia i rozbudowy polskiej armii, w tym wzmocnienia sojuszu wojskowego z USA i wyniesienie go na poziom, jaki nigdy nie był w przeszłości.

„Na szczęście obecne działania władz Rzeczypospolitej Polskiej dają większe gwarancje na to, żeby nie powtórzyła się lekcja historii z 1939 roku” – konkluduje SWAP w rezolucji sygnowanej przez Tadeusza Antoniaka – naczelnego komendanta, Marka Chrościelewskiego – adiutanta generalnego, Heleny Knapczyk – naczelnej prezeski Korpusu Pomocniczego Pań, Sybiraczki, ofiary Paktu Ribbentrop-Mołotow oraz Teofila Lachowicza – redaktora Weterana.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj