Badanie: pleśń i drożdże w domu raczej nie powodują astmy


Według badania obejmującego prawie 400 fińskich domów, obecna we wnętrzach pleśń czy drożdże nie zwiększają ryzyka astmy. Jednocześnie niektóre gatunki grzybów, podobnie jak część bakterii, obniżają zagrożenie.

Naukowcy z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Dobrobytu przeanalizowali mikrobiom 380 domostw, aby sprawdzić, jak obecność grzybów wpływa na zagrożenie astmą.

Mowa o różnych gatunkach pleśni i drożdżach, które, jak wyjaśniają badacze, nierzadko można spotkać w normalnych, odpowiednio utrzymanych domach.

„Te 13 rodzajów grzybów, które wiązaliśmy z astmą, okazały się odwrotnie skorelowane z chorobą, zamiast stanowić czynnik ryzyka. Przed rozpoczęciem tego badania wierzyliśmy, że znajdziemy związki zarówno z różnymi rodzajami grzybów chroniących przed rozwojem astmy, jak i z tymi zwiększającymi ryzyko jej wystąpienia. Nasze wyniki dostarczają więc lepszego zrozumienia roli grzybów obecnych w środowisku wewnętrznym” – mówi Anne Karvonen, główna autorka publikacji, która ukazała się w piśmie „Annals of the American Thoracic Society” (https://www.atsjournals.org/doi/10.1513/AnnalsATS.202303-187OC).

Sprawa nie jest jednak jeszcze całkiem zamknięta.

„Grzyby i drożdże obecne w środowisku wewnętrznym często były kojarzone z wilgocią uszkadzającą budynki oraz związanymi z tym zagrożeniami dla zdrowia. W przyszłości naszym celem będzie zbadanie, czy te grzyby, które są powiązane z wilgocią w domu, mogą wyjaśnić związek między jej działaniem i astmą. Wstępne wyniki tego badania jednak na to nie wskazują. W przyszłych analizach poprawimy ocenę zagrożenia, badając oddzielnie znaczenie żywych i martwych mikroorganizmów” – mówi jeden z naukowców, Martin Täubel.

Autorzy odkrycia przywołują też wcześniejsze badanie, według którego obecność pewnych bakterii, głównie pochodzących z dworu, także może obniżać ryzyko rozwoju astmy.(PAP)

Marek Matacz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj