Szef MON: system obrony Polski, który obowiązywał w czasach rządów D. Tuska, skutkowałby tragediami ludności cywilnej

Błaszczak.jpeg

System obrony Polski, który obowiązywał w czasach rządów Donalda Tuska, skutkowałby tragediami ludności cywilnej; iezależnie czy Rosja była biała, czerwona, czy putinowska dopuszcza się zbrodni wojennych – powiedział w piątek w Programie I PR szef MON Mariusz Błaszczak.

„Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że Białoruś jest dziś częścią Rosji. Są tam też najemnicy grupy Wagnera. To emerytowani żołnierze, przeszkoleni do działań dywersyjnych. Mamy do czynienia z prowokacjami na granicy. Uprzedziliśmy te ruchy, budując ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej” – mówił szef MON. Dodał, że rząd doprowadził do budowy zapory, mimo wymierzonych w żołnierzy i straż graniczną, ataków ze strony „związanych z opozycją celebrytów”.

„Mówię o tym wszystkim, żeby podkreślić nasze, Prawa i Sprawiedliwości, wysiłki. Kiedy przewodniczącym komitetu ds. bezpieczeństwa i spraw obronnych był pan (wice) premier Jarosław Kaczyński przygotowaliśmy ustawę o obronie ojczyzny, która stanowi dla nas fundament, na którym budujemy siłę Wojska Polskiego” – zaznaczył.

Pytany o to, czym mógłby skutkować system obrony Polski, który obowiązywał w czasach rządów PO-PSL Donalda Tuska Błaszczak odpowiedział: „Skutkowałoby to tragediami ludności cywilnej. Tak jak w Buczy, czy Irpieniu, kiedy to ludność cywilna była mordowana na terenach okupowanych przez żołnierzy rosyjskich” – powiedział.

Podkreślił, że doświadczenie Polski jednoznacznie wskazuje, że Rosja wielokrotnie dopuszczała się zbrodni wojennych. „Z naszego doświadczenia historycznego wynika, że niezależnie czy Rosja była biała, czerwona, czy putinowska dopuszcza się zbrodni wojennych” – ocenił. Dodał, że to właśnie dlatego od 2015 roku, po przejęciu władzy przez PiS „Wojsko Polskie broni każdego skrawka polskiej ziemi”.

„Rząd Donalda Tuska układał się z Putinem” – stwierdził Błaszczak. Zaznaczył, że dokumenty tego dowodzące zostały częściowo zaprezentowane z filmie „Reset”.

Szef MON podkreślił, że rząd PiS w domenie obronności realizuje testament prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „Wzmacniamy Wojsko Polskie, by odstraszyć agresora, by Rosja nie napadła na Polskę” – zaznaczył i dodał: „Tylko Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju”. (PAP)

Autorka: Daria Al Shehabi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj